top of page

Важността от приема на вода



Лечение със студена вода

Да се пие много, не вреди!

Червата също „пият“


Това, което изисква убедителни доказателства за най-упоритите, е очевидното, но мнозина са лишени от очи, за да го видят.“

-Фридрих Ницше


Въпрос: Колко вода трябва да се изпива дневно?

Отговор: Течностите в организма на човек със­ тавляват по-голямата част от теглото му. Водата се използва във всички обменни физиологични процеси при човека. Тя извежда от организма обработените вещества. Можем да я сравним с вагон, в който пътуват пътници - елементите, съставляващи кръвта (еритроцити, лимфоцити, левкоцити), минерални ве­ щества (Cd, Mg, Р, Fe и gp.), витамини и т.н. Затова самият организъм подсказва колко му е нужно за жи- вотоподдържащите му функции. Това средно са три литра. Не говоря за това, колко е нужна водата за хи­ гиената на тялото. Впрочем кожата също „пие“ вода и когато й е недостатъчно, става суха и набръчкана. Стареещите хора имат един характерен признак - сухота на кожната повърхност, особено в областта на крайниците.


Водата се използва Във Всички обменни физи­ ологични процеси на човешкия организъм. Тя из­вежда обработените вещества.


Болшинството хора, както практиката показва, пият малко вода. Около половин литър при необходи­мост от три литра'. Това представлява приблизител­ но 12 чаши. Казват: „Не ми се пие...“ До какво води недостатъчната денонощна употреба на вода? Tя участва във всички обменни процеси на организма. В сила е законът за саморегулацията. Дали човек има представа от това или не, няма ни­ какво значение. Докато човек живее, диша, придвижва се, налице е определен обмен на веществата („ти на мен, аз на теб“). Водата е нужна тъкмо в този обем (при това не еднократно) - 3 литра. Ако не дости­га, то се използва вторично, а понякога и за трети път, водата, която е участвала в преработката на клетките. Използва се водата, която е в депата на организма - в капилярите, ставните кухини и междупрешленните дискове, след това работата стига до животоподдържащите органи - мозък, сърце, че­рен дроб, бъбреци. В този режим - на недостатъчно вода, постъпваща в организма отвън, човек прекарва много години. Към 40 - 45 години кожата на ръцете, краката, лицето става суха, а след още десет години - набръчкана. Появява се склероза на съдовете (пла­ки), камъни в бъбреците и жлъчката. Малко по-късно - исхемична болест на сърцето, остеопороза, артроза. Тялото на такъв човек придобива неприятна миризма поради недостатъчния прием на вода и естествено, получава се запушване, първо на капилярите, защото не достига вода за „промиването“ им. Обръщам внимание - нормална, чиста вода, а не заместители и сладки, газирани напитки, запушващи съдовете и създаващи илюзия за достатъчна водоснабденост на организма. Болните казват: и без друго имам отоци, докторът ми каза да не прекалявам с водата. Сега не обсъждаме причините за отоците... Изглежда, че щом сме с отоци, значи вода в организма така или иначе има в изобилие. Но каква вода? Вторична? По- скоро вече многократно използвана от болния, затла­чен организъм. За оздравяване е нужна чиста вода в достатъчно количество - 2,5 - 3 литра на ден. Упраж­ненията ще изведат от организма „старата“ вода.

Въпрос: Как човек, който не е свикнал да пие достатъчно вода, да се научи да пие?

Отговор: На хора с неправилен режим на прием на вода трябва да се създаде мотивация. Главната мотивация е болестта. Съществуват медицински разработки, които утвърждават възможността да се заменят лекарствата с вода. Аз няма да бъда толкова радикален по този въпрос, но на базата на практиката си с възрастни хора, страдащи от множество тежки заболявания (справка книгата „100 години активен живот“, или „Тайните на здра­ вословното дълголетие“), мога да потвърдя, че е за­ дължително да се включи в лечебната програма на съвременната кинезитерапия и питейният режим. Една глътка вода на всяко изпълнено упражнение (дори без да има усещане за жажда) помогна прак­ тически на всички пациенти да излязат от кризата на заболяването, поради която се обърнаха за помощ към нашия Център. Освен това повечето от тях рязко свалиха броя и честотата на приема на лекар­ствени средства (например антихипертензивните лекарства за коригиране на кръвното налягане). Ра­ ботата е в това, че изпълнявайки всяко едно упраж­нение (или основното движение в упражнението), се изисква съпровождащо диафрагмено издишване, при

което става, макар и минимална, загуба на вода, преди всичко в мозъчните съдове.


Ако след упражненията не се приема на пръв по­ глед ненужната глътка вода, то и дехидратацията се извършва твърде бързо (обезводняването на съдовете на главния мозък). Тя може да е съпроводена с рязко отпадане, световъртеж, обострено главоболие и дори припадък!


В лечебната програма по съвременна кинезитерапия е задължително включването на питеен режим, тоест глътка вода след изпълнението на всяко упражнение, дори без да има усещане за жажда. Това позволява практически на всички пациенти да излязат от блокиращото, кризисно протичане на заболяването, заради което са се

обърнали за помощ към нашия Център.


Мозъчните съдове при хората с т.нар. вегетативносъдова дистония или вертебробазиларна недоста­ тъчност са и без това слаби, а при изпълнение на уп­ражненията през тях преминава голям обем кръв. А те са отвикнали?! Затова и се съпротивляват на за­силения кръвоток със спазми, значи е засилено вътречерепното налягане. Издишването помага да се из­тласка течността от тези съдове, предпазвайки ги от спазми. При този интензитет се изисква задължи­телно възмездителна нова, допълнителна доза вода. Една глътка решава всичко. Ами ако, както казваше един приятел, „водата вземе да прелива?“ Може при необходимост да се посети тоалетната. Този тип водопиеща процедура е една от тренировките как­ то на водно-солевия обмен, така и на отделителната система. Изпълнението на упражненията трябва да се съпътства и с достатъчно обилно потоотделяне

- показател за достатъчността на отделителната функция. Владимир Абрамов-старши, цитира aнекдот: „Болният поизпоти ли се преди смъртта?“, пита докторът. „Поизпоти се“, отговарят. „Това е добре“, заключил докторът. Това е шега, разбира се, но всяка шега е изстрадана истина.


Въпрос: Как да се приучим към пиенето на вода?

Отговор: Когато разбрах, че част от моите про­блеми са свързани с гръбнака и ставите и са предиз­ викани от недостатъчния прием на вода, аз започнах буквално да се заливам с вода (рис. 10). Ако има ручей, който е изсъхнал, то при наводнение руслото му от­ново се запълва с вода. Започнах да пресмятам изпи­тите за деня чаши с вода. Зеленият чай с мед също се брои.


Всяка седмица добавях към порциона половин чаша вода.


Всяка следваща седмица добавях към водния порцион половин чаша вода. Първите месеци твърде често посещавах тоалетната. С всяка следваща се тренираха и бъбреците, и пикочният мехур, въпреки че да пренебрегваш сигнализацията за „малка нужда“ не си струва.

С годините си изработих личен водонапоителен ритуал. Изпивам сутрин известно количество зелен чай. Признак за достатъчност е овлажненото теме и позивната за тоалетна. Възможно е чаепиенето да е двукратно и трикратно до напускането на дома. Всъщност именно приемът на зелен чай с мед сутрин има чудесен слабителен ефект. Това е още един (ог­ромен за мнозина) повод за приучаване на организма към прием на голямо количество вода. След това из­ пълнявам моя всекидневен комплекс упражнения с уре­ди и без тях, по време на който изпивам не по-малко от половин литър вода (обикновена). Така изпотява­нето е по-обилно. Не се смейте! Това е един от по­ казателите за здраве. Сърдечноболните страдат от потооделяне поради слабост на сърдечносъдовата система. Моля да не се бърка! Именно затова им се налага да преминат пътя от немощта чрез потене към здраве (рис. 11).



Въпрос: Обичам да стоя по-дълго под душа. Това вредно ли е?

Отговор: Знаете ли, че при активна трудова дей­ност човек губи през кожата 25% вода?! Ако водата напуска организма през порите на кожата, значи при определени обстоятелства има начин през същите тези пори да навлиза вода. Тоест кожата може да пие! Аз се приучих към водни процедури. Обичам студен душ, контрастен душ, вана (със студена вода), особено след сън и след натоварване, сауна или пар­ на баня. Случва се в санаториуми и балнеокурорти да прекарвам много време (не задължително след физически упражнения) в басейн или хидромасажна вана. Не обичам особено джакузито. Считам го вредно за тазовите органи. Ако обаче горящата (бълбукаща и кипяща) вана се завърши със студена (максимално), тогава може да се избегне венозният и лимфен за­ стой в тазовите органи, породен от дългия престой в горещата вода, избягвайки по този начин болести­ те на „застоя“ - простатит при мъжете и възпале­ ние на яйчниците при жените'.

Която и да е водна, топла процедура - душ, вана, баня, сауна, трябва да завършва със студена проце­дура на същите тези душ, вана, баня, дупка в леда на водоем. Ако имате възможност да не се обтривате с кърпа, то възползвайте се! Ако човекът, провеждащ водни процедури, бърза, нека се обтрива с груба кър­па. След това е задължителен крем за тяло, който да омекоти сухата кожа. Болести като артрит, артроза, болест на Бехтерев, остехондроза на гръбнака, ревматоиден артрит, просто се нуждаят от всички гореспоменати процедури, особено о т режима на водопиене.


Въпрос: Имам болест на Бехтерев. Познат док­ тор ми препоръча да пия от 4 до 6 литра вода днев­ но. Как да го направя?

Отговор: Дори за денонощие е невъзможно да се изпие такова количество вода. На помощ на бъбреци­те и кожата могат да се притекат червата и водо- съдържащите зеленчуци и плодове.


Всяка топла водна процедура - душ, вана, сау­ на, баня, трябва да завършва със студена - баня, душ, сауна, дупка в заледен водоем.


Един път в седмицата хората с болестта на Бехтерев могат да правят процедурата на Есмарх (простонародно казано - клизма) до 3 литра. Тази про­цедура в случая няма връзка със запека, който не бива да се лекува с клизма. За това помага „питейната“ процедура. Организмът добре усвоява водата чрез стените на червата и по този начин ги изчиства.

Полезна е употребата на водосъдържащи плодове и зеленчуци: грозде, круша, диня, пъпеш и др. (рис. 12).


Просветените хора приготвят дините и пъпеши­те в сезона им, съхранявайки ги в мрежи в тъмни стаи (килери, мазета) в такова количество, че да са годни за консумация до късна пролет (дозата е по диня или пъпеш на ден или 1 - 2 кг плодове).

Изпълнявайки всичко гореизброено, можете с успех да се борите с болестта на Бехтерев.

Сега да направим изводи относно водата въз осно­ ва на всичко, за което стана дума дотук.

1) Водата трябва да бъде чиста.

2) Вода трябва да се пие през целия ден, по много - до три литра, като се включват и водосъдържащи плодове и зеленчуци.

3) Основното количество вода следва да се приема в първата половина на деня и при изпълнение на физи­ческите упражнения. При сухота на езика и отсъст­вие на захарен диабет може да се пие и през нощта.

4) Критерий за достатъчен прием на вода е поя­вата на леко изпотяване и посещение на тоалетна (2-3 пъти до обяд).

5) При изпълнение на физическите упражнения трябва да се отпива по глътка след всяко упражне­ние. Това важи особено за тези, които използват диа­фрагменото издишване.

6) Желателно е поне два пъти на ден да се правят водни процедури, към които се отнасят: контрастни­ят душ, студеният душ и студена, а при възможност контрастна вана.

7) Считам за най-подходящо време за студен душ или вана - 5 секунди - рано сутринта (след сън) и вечер преди сън.


Да-ga! Студът е отлично средство за снемане на напрежението. Това е препоръка, разбира се, неподхо­ дяща за онези, които се боят от студената вода, но тъй като ме попитахте - отговорих!

Контрастните водни процедури е добре да се пра­ вят след гимнастическия или фитнес комплекс от уп­ражнения или след работния ден.

8) Най-ефективната контрастна водна процедура е влажната сауна или руската баня. За противопоказанията можете да прочетете в книгата „Дисковата херния не е присъда“.

9) Старайте се основният обем вода да се при­ема на гладен стомах или два часа и половина след хранене.

10) Достатъчният (не по малко от 3 литра) пи­теен режим и правилното (лечебно) прилагане на во­дните процедури спомагат за избавянето от ставни, дистрофни заболявания, към които се отнасят:

• остеохондроза на гръбнака;• артрит и артроза на големите стави.

При остро протичащи заболявания:

  • остри болки в гърба и ставите;

  • при треска с неизяснен произход (температура над 39 градуса) и всички възпалителни заболява­ ния; • висока температура при децата; При автоимунни заболявания:

• болест на Бехтерев;• ревматоиден полиартрит.

Но не бъркайте. Лекува не водата! Тя помага, но без нея лечението няма да се получи. Освен това дружбата със студената вода съхранява младостта на кожата и яснотата на ума.


Източник: професор Бубновски


Ако сте се възползвали от информацията и полезните съвети, които предоставяме в нашия блог, ще се радваме, ако ни последвате и споделите статията с приятелите си. Можете също така да споделите вашето мнение или личен опит в коментарите!



 
 
 

Comments


bottom of page