Магическия свят на микотерапията
- Мартин Кръстев
- Jul 21, 2024
- 9 min read

Медицинските гъби са толкова пълни с полезни свойства за тялото, че са се превърнали във важни лекарства в клон на природната медицина, който вече е признат в целия свят: микотерапията.
Лечение с гъби
Микотерапията е наука, която изучава и използва гъбите за подобряване на здравето на хората и животните. Въпреки че все още е относително непознат в някои страни, произходът му е древен. Достатъчно е да се каже, че гъбите се използват в традиционната китайска медицина повече от 4000 години. Те вече са споменати в първия наръчник по китайска медицина, чийто произход се приписва на китайския император Шеннонг, живял около 2800 г. пр.н.е. The Great Herbal of Medicine (Pen-Ts'ao Kang Mu), написана към края на 16 век от Li Shizhen, смятан за най-великия китайски лекар, също говори за тези лекарства, особено Ganoderma и Lentinus.
Как микотерапията се е развила във времето
С течение на времето микотерапията вече не се ограничава само до Азия и вече е добре позната в целия свят с истински бум през последните 50 години. Изследванията, проведени с все по-сложни техники, започнаха да доказват без съмнение това, което древните хора са знаели и описвали още от времето на пирамидите. Науката осъзнава стойността на медицинските гъби през 60-те и 70-те години на миналия век, откривайки, че тези гъби са тайната на най-дълголетните популации в света. Очевидно, за да се постигнат желаните резултати, те трябва да се използват редовно и по съвет на компетентни експерти.
Потвърждението от учени даде тласък на микотерапията; все повече се доказва като иновативен лечебен метод с висока ефективност за здравето на цялото тяло. Изчислено е, въз основа на данни от 2004 г., че 9 до 10 милиона души по целия свят, приблизително един човек на всеки 2500, включително както западните, така и източните страни, разчитат редовно на тези лекарства. В азиатските страни гъбите са толкова ценени, че са се превърнали в един от ключовите елементи в храненето.
Прилики и разлики с билковата медицина
Употребата на лечебните гъби е в някои отношения подобна на билковата медицина, тъй като тя също използва средства от растителния свят за възстановяване на равновесието на тялото. Гъбите обаче дават по-ефективни резултати от билките и растенията. Например при възпаление и алергии Ganoderma е много по-мощен от Ribes nigrum; при нарушения на кръвообращението Auricularia е по-добра от Ginko biloba; форгастрит Hericium има по-силно действие от Papaya; при заболяване на простатата Grifola е много по-ефективен (10-20 пъти повече, тъй като 1 g Grifola е еквивалентен по ефект върху простатата на 10-20 g Serenoa repens); при грипни заболявания Agaricus действа по-целенасочено от Echinacea; при хепатит Cordyceps е по-силен от Taraxacum; при бъбречна недостатъчност Polyporus е по-добър от Equisetum.
Във всеки случай медицинските гъби приличат повече на хората, отколкото на растенията. Подобно на хората, те се нуждаят от кислород, за да живеят, да елиминират въглеродния диоксид и нямат абсолютна нужда от светлина. Двамата също имат сходни биологични механизми, като имунитет, пречистване и елиминиране на излишните течности.
Защо микотерапията може да подсили или пресъздаде здравословно състояние? Какво прави лечебните гъби толкова специални?
Тайната се крие в техния състав: тези средства са пълни с безценни активни съставки, които им придават огромни сили.
Богат на бета-глюкани и терпени
Гъбите съдържат много големи количества полезни за здравето биологични вещества. Според проведени до момента научни изследвания, "най-бедната" гъба Pleurotus съдържа повече от 150, а "най-богатата" Ganoderma - над 400. Повечето от активните компоненти засилват имунните функции. Други осигуряват отлични лечебни ефекти, редки по природа, които са активни в останалата част от тялото.
Между 1970-те и 1990-те години интересът на учените се фокусира основно върху бета-глюканите. Тези молекули са изключително полезни, защото засилват имунната система със своите противовъзпалителни свойства, оказвайки се ефективни при много заболявания, от възпаление до автоимунно заболяване. Освен това те са в състояние (в зависимост от вида) да регенерират стомашната лигавица при гастрит и язва, да елиминират Helicobacter pylori (бактерии, които могат да причинят стомашни заболявания), да подобрят усвояването на глюкозата в тъканите и/или да понижат нивата на кръвната захар. Бета-глюканите представляват половината от имуностимулиращата сила на гъбите. За да разберем важността на тази мощна характеристика, заслужава да се отбележи, че единственото растение, което е подобно на гъбите по съдържание на бета-глюкан (въпреки че съдържа по-малко, около половината) е Aloe arborescens, на което се приписват значителни противоракови ефекти поради присъствието на тези молекули. Това растение обаче не съдържа терпени или стотиците други активни съставки, присъстващи в гъбите, които са ефективни и при всички други функции. Много по-малки количества бета-глюкани присъстват в някои семена, като малц. От края на 90-те години на миналия век изследователите също отделят все по-голямо внимание на терпените, малките миризливи молекули на гъбите. Те също са важни при вирусни, възпалителни и имунни заболявания, но също и при хормонални, алергични и дегенеративни заболявания. Те действат на много по-малко ниво: например, те са в състояние да повлияят на клетъчната ДНК и да попречат на вирусите да навлязат в ядрото на клетките, за да се възпроизвеждат. Освен това притежават мощен антихистаминов и АСЕ инхибиторен ефект (понижават високото кръвно налягане).
Други полезни за здравето активни съставки
В допълнение към основните семейства бета-глюкани и терпени, други много важни активни съставки, съдържащи се в гъбите са: - нуклеотиди. Основният нуклеотид е аденозинът, отличен вазодилататор, който влияе върху кръвоносните съдове на сърцето, мозъка, ретината, бъбреците, мускулите, кожата и като цяло на цялото тяло. Освен това има антитромбоцитни свойства, които могат да намалят вискозитета на кръвта и е ефективен анксиолитичен и антистресов агент, който отпуска мускулите; - някои протеини с биологична активност. По-специално, LZ 8, протеин, който се бори с анафилаксия (тежка алергична реакция); - вещества, подобни на определени хормони, произвеждани от хипофизата, които при жените предизвикват яйчниците да произвеждат женски хормони, когато липсват, а при мъжете тестисите да произвеждат липсващ мъжки хормон. Освен това стимулират надбъбречната жлеза с ободряващо и антистресово действие; - тирозиназа, която поддържа кожата красива и гладка и модулира производството на меланин (пигментът, който оцветява кожата), премахвайки петната по кожата.
Източник на витамини, минерали, протеини и антиоксиданти
Освен тях, гъбите се състоят от други полезни вещества, като: - антиоксиданти като цяло, които противодействат на действието на свободните радикали, които са вредни молекули, отговорни за преждевременното стареене на клетките и тъканите, дегенерацията на ДНК и появата на много заболявания (Asatiani , 2010; Чен, 2015); - полифеноли, които имат антиоксидантни свойства и предпазват сърдечно-съдовата система; - някои хелатни агенти, които улавят тежки метали; - витамин D (ергостерол), важен за синтеза на костите; - витамини от В-комплекс (рибофлавин, ниацин, биотин, фолиева киселина). Гъбите, по-специално, съдържат витамин B12 или кобаламин, вещество, което е от съществено значение за здравето на нервната система, за метаболизма на желязото и производството на хемоглобин. Единствената друга храна с подобно съдържание на витамин B12 е месото. Поради тази причина гъбите са много полезни при вегетарианска диета; - минерали, като магнезий, калий, манган и много малко натрий. Освен това желязото, което много хора имат дефицит, германий (много рядко), който има енергизиращо и пречистващо действие, селен, който има висок антиоксидантен потенциал и цинк, полезен при акне, бременност и сексуалност; - незаменими аминокиселини, които освен в гъбите се съдържат само в бобовите растения и месото и които са важни за интегрирането на вегетарианска диета.
Освен това гъбите са богати на протеини и фибри и с ниско съдържание на мазнини: следователно те са полезни и за поддържане на форма.
Те възстановяват или укрепват състоянието на равновесие на тялото
Лечебните гъби, благодарение на специфичния си състав, са полезни за всички, както за болните, така и за тези, които са напълно здрави. Активните съставки, които съдържат, всъщност активират силата на самолечение на цялото тяло, възстановявайки състоянието на благополучие и равновесие, ако то е нарушено, или го укрепва, ако е необходимо.
Сертифицирани лекарства без странични ефекти
Откъде идват лечебните гъби? Как се използват? И за колко време? Ето подробно какво представлява микотерапията и как се използва.
Безопасни продукти
Гъбите, използвани в микотерапията, не са тези, които растат диво в гората; отглеждат се в специални ферми, спазващи строги стандарти за качество и безопасност. Това гарантира 100% чистота и пълно отсъствие на пестициди, тежки метали и патогенни микроби. Важно е обаче да купувате от фирми, които продават гъби със сертификат за качество и които гарантират, че лекарствата се отглеждат в здравословна среда, като че ли са органични хранителни продукти и следователно без химически добавки, пестициди и тежки метали.
Те не са вредни
Гъбите имат лоша репутация: че са токсични и че увреждат черния дроб. Всъщност е точно обратното: те дават отлични резултати при лечението на всички чернодробни заболявания, включително хепатит. В медицинските гъби няма токсини: сега знаем стотиците вещества, съдържащи се в тези лекарства и всички те са полезни или неутрални (или инертни). Единственото токсично вещество е агаритинът в Agaricus brasiliensis: той обаче присъства в малко количество и е много летлив, така че се изпарява по време на процесите на сушене или готвене и отсъства в добавките.
Някои хора се страхуват да използват тези лекарства, защото се страхуват от някакъв вид риск. Мога да ви уверя, че е много по-вредно да ядете животински храни или консервирани храни: гъбите са напълно здравословни храни. Те дори не предизвикват алергии: за десет години никога не съм виждал някой да е алергичен към гъби. Много от тези, които смятат, че са алергични към гъби, наистина не са ги усвоили нито веднъж и реакции като гадене или повръщане се дължат на лошо храносмилане.
Няма противопоказания
Употребата на гъби няма категорични противопоказания. Освен това, това са истински храни, присъстващи естествено в диетата. Някои смятат, че Auricularia трябва да се избягва при бременност и не е съвместима при хора, които трябва да приемат антикоагуланти (има същия ефект като тези лекарства). Вместо това, в моите проучвания и в моя медицински опит, открих, че е напълно съвместим. Нещо повече, лечебните гъби, за разлика от конвенционалните лекарства, нямат странични ефекти, защото действат съобразно физиологията на организма.
Таблетките са най-добри
Лекарствените гъби се предлагат под формата на таблетки, капсули или прах. Идеалната форма на добавка са таблетките: всъщност тази форма защитава по-добре активните съставки, така че те пристигат непокътнати в стомаха и съдържа по-големи количества (средно 500 mg
активни съставки и 500 mg ексципиенти, необходими за приготвянето). Капсулите могат да бъдат направени от прах или концентриран прах, наричан още концентриран и титриран сух екстракт. Терминът титруван означава, че дадено вещество има стандартизирана концентрация. Обикновено това е най-важното вещество. При гъбите стандартизираното вещество е представено от бета-глюкани, които присъстват във висок процент (20 или 30%). На пазара има и обогатени продукти, като кафе или чай с Ганодерма. Въпреки че несъмнено са здравословни напитки, те съдържат много малко количество гъби, така че не могат да се считат за алтернатива на таблетки, капсули и прах.
Четете етикетите
Преди да купите продукти за микотерапия, трябва внимателно да проверите етикетите. Те трябва да посочват ясно количеството на гъбите и другите съставки. Всъщност проучванията показват, че най-малко два грама, с изключение на помощните вещества, от едно лекарство трябва да се приемат на ден, за да подейства.
Ролята на витамин С
Като цяло винаги съветваме добавките за микотерапия да се свързват с витамин С. Това вещество всъщност разрушава дългите молекули, съдържащи се в гъбите, и увеличава абсорбцията в червата, ускорявайки и подчертавайки тяхното действие. Витамин С, освен това, насърчава синтеза на съединителната тъкан и има антиоксидантно действие, което впоследствие усилва полезните ефекти на гъбите.
Как да ги вземете
Можете да приемате гъбите, когато предпочитате: в моя дългогодишен опит установих, че ефектите са подобни, независимо кога се приемат. Препоръчвам да ги приемате всички заедно (често се посочва комбинация от гъби), защото те са много смилаеми. Могат да се приемат на празен стомах или на пълен стомах: няма значение. Рядко при прием на гъби могат да възникнат проблеми като разстроен стомах или черва. Ако това се случи обаче, това зависи от факта, че храносмилателната система не е в перфектно здраве и не е индикация, че гъбите са "тежки" за смилане. В този случай е полезно лекарствата да се приемат след хранене, за предпочитане след обикновена храна като варен ориз и варени зеленчуци, като се избягва сирене, месо или риба.
Изисква се малко търпение
Микотерапията не е най-доброто решение за тези, които искат всичко наведнъж: отнема време, защото лекарствата и тялото влизат в синергия и започват да си „сътрудничат“, пресъздавайки равновесие, здраве и благополучие. През първия месец лечебните гъби действат преди всичко като почистват, което дава първоначално усещане за благополучие, докато от втория и третия месец увредените компоненти на тялото, които създават симптомите на заболяването, постепенно се елиминират и тъканите се регенерират. Появяват се нови клетки, органите отново стават по-здрави и функциите се възстановяват. Разбира се, повечето заболявания са дълбоко вкоренени и може да е необходимо повече време за възстановяване на процесите на почистване и поддръжка, когато системата е болна. Обратно, когато тялото е по-малко затруднено, може да отнеме само две или три седмици, за да забележите първите признаци на подобрение.
Ако е възможно, приемайте ги за продължителни периоди
За постигане на максимални резултати е за предпочитане микотерапията да се използва продължително време. Както и да е, защо да спирате лечение, което ви помага да се почувствате по-добре, без да причинява странични ефекти? Тези, които не харесват идеята да приемат гъбите за неопределено време обаче, могат да ги приемат в продължение на три месеца, например в особено стресови моменти, като смяната на сезона. Въпреки това, в този случай ще има по-малко ползи.
Източник: Лечение с Медицински Гъби
Разгледайте Здравословните Гъби на DXN в нашия каталог:
За поръчка:
GSM: 0897 709 726
E-mail: martinkrastev98@gmail.com
Мартин Кръстев
Използвайте моя спонсорски код: 824238321 за да се
регистрирате безплатно в DXN и да се възползвате от отстъпки на всички продукти DXN.
За да влезете директно в страницата на български
език натиснете тук
Особености:
1. Две имена - НА ЛАТИНИЦА
2. В полето област в падащото меню има
чертичка. Натиснете я.
3. НИКОГА НЕ натискайте бутона “обновяване на
информацията” - ще ви даде спонсор който не
сте посочили : от трета държава
4. Бенефициент е наследник и не е задължително да
го прибавите.
5. След пълна и правилна регистрация ще получите
имейл.
6. Ако не получите имейл не сте завършили
регистрацията.
Ако сте се възползвали от информацията и полезните съвети, които предоставяме в нашия блог, ще се радваме, ако ни последвате и споделите статията с приятелите си. Можете също така да споделите вашето мнение или личен опит в коментарите!
Commentaires