top of page

Омега-3 полиненаситени мастни киселини и техните ползи за здравето

Updated: Jul 9, 2024



РЕЗЮМЕ

 

Омега-3 полиненаситените мастни киселини (PUFA) включват α-линоленова киселина (ALA; 18:3 ω-3), стеаридонова киселина (SDA; 18:4 ω-3), ейкозапентаенова киселина (EPA; 20:5 ω-3) , докозапентаенова киселина (DPA; 22:5 ω-3) и докозахексаенова киселина (DHA; 22:6 ω-3). През последните няколко десетилетия са проведени много епидемиологични проучвания за безбройните ползи за здравето от омега-3 ПНМК. В този преглед ние обобщихме структурните характеристики, свойствата, хранителните източници, метаболизма и бионаличността на омега-3 PUFAs и техните ефекти върху сърдечно-съдови заболявания, диабет, рак, болест на Алцхаймер, деменция, депресия, зрително и неврологично развитие, както и майчиното и детско здраве. Въпреки че много ползи за здравето от омега-3 ПНМК са докладвани в литературата, има и някои противоречия относно тяхната ефикасност и определени ползи за човешкото здраве.


ВЪВЕДЕНИЕ

 

Интересът към омега-3 (ω-3) полиненаситените мастни киселини (PUFAs) ескалира през последните години поради различните им роли в насърчаването на здравето и намаляването на риска от заболяване. ω-3 PUFA включват α-линоленова киселина (ALA; 18:3 ω-3), стеаридонова киселина (SDA; 18:4 ω-3), ейкозапентаенова киселина (EPA; 20:5 ω-3), докозапентаенова киселина (DPA) 22:5 ω-3) и докозахексаенова киселина (DHA; 22:6 ω-3). Маслата, съдържащи тези мастни киселини (МК), или някои от тези мастни киселини, произхождат основно от определени растителни източници или са модифицирани в растения, както и от морски източници, водорасли и едноклетъчни източници. Дълговерижните (LC) ω-3 мастни киселини, като EPA и DHA, се срещат в телесните липиди на тлъста риба, черния дроб на бяла постна риба и мастната тъкан на морските бозайници. Рибените масла се продават като добавки с ω-3 PUFA или в концентрирана форма като етилови естери (EE) или ацилглицероли, докато маслата от водорасли, гъбички и едноклетъчни масла наскоро станаха популярни като нови и възобновяеми източници на LC ω-3 FA. В допълнение, масло от крил, съдържащо както триацилглицерол (TAG), така и фосфолипидни (PL) форми, съдържащи EPA и DHA, е успешно пуснато на пазара. Изследователите също са включили ω-3 PUFA в различни масла като масло от пореч и масло от вечерна иглика, за да осигурят по-добър баланс на PUFA компоненти ( Hamam & Shahidi 2006 , Senanayake & Shahidi 2002 ). Освен това, соята и други растения са генетично модифицирани, за да съдържат по-високи нива на ω-3 PUFAs ( FAO 2010 ). Въпреки че морските организми са основният източник на ω-3 PUFA, някои растителни семена също ги съдържат. Например семената от лен, чия и рапица са добри източници на ALA, която служи като предшественик на синтеза на LC PUFA в човешкото тяло. Въпреки това, производството на LC ω-3 PUFAs от ALA в тялото е ограничено до нива под 4% в най-добрия случай, следователно включването на LC ω-3 PUFAs в ежедневната диета е важно. Според диетолозите на Канада (2013) необходимото ниво на ALA варира между 1,1 и 1,6 g/ден в зависимост от възрастта и пола. В допълнение, те също така препоръчват прием на поне две порции риба на седмица, като по този начин осигуряват близо 0,3-0,45 g EPA и DHA на ден. Организацията по прехрана и земеделие ( FAO 2010 ) на Обединените нации препоръчва 0,5–0,6% ALA на ден за предотвратяване на симптоми на дефицит при възрастни, с общ прием на ω-3 PUFA от 0,5–2%. В други проучвания, LC ω-3 PUFA, като EPA и DHA, са включени в растения като лен и видове Brassica, използвайки генетична модификация ( Hixson et al. 2016 ). Тези нови и възобновяеми източници на ω-3 предлагат масла без мирис на риба.

Най-ранните доклади и епидемиологични проучвания разкриват, че традиционната гренландска диета, богата на морски бозайници и риба, намалява значително честотата на сърдечно-съдовите заболявания сред инуитското население и датските заселници, макар и до различни нива ( Shahidi & Miraliakbari 2006 ). Няколко изследователи са показали, че ω-3 PUFAs играят основна роля в промяната на липидните профили на кръвта и липидния състав на мембраната и засягат биосинтезата на ейкозаноидите, клетъчните сигнални каскади и генната експресия, като по този начин влияят върху здравето ( Shahidi & Ambigaipalan 2015 , 2016 ). В допълнение, благоприятният ефект на ω-3 PUFAs при пациенти с безброй здравословни състояния и заболявания, като сърдечно-съдови заболявания (предсърдно мъждене, атеросклероза, тромбоза, възпаление и внезапна сърдечна смърт, между другото), диабет, рак, депресия и различни психични заболявания, свързан с възрастта когнитивен спад, пародонтоза и ревматоиден артрит, е изследван ( Finley & Shahidi 2001 , Lopez et al. 2011 ). Ролята на ω-3 маслата, по-специално на DHA маслата, в диетата на бременни и кърмещи жени и в развиващия се плод и бебета за мозъчната и очната функция са задълбочено проучени.

Бионаличността на ω-3 PUFA се влияе от формата, в която те съществуват, например EE, TAG или PL ( Beckermann et al. 1990 ). Превъзходната бионаличност на TAGs в сравнение с EEs е потвърдена в някои скорошни констатации, но това остава спорна тема, тъй като през последните години са докладвани и противоположни констатации ( Mozaffarian et al. 2013a ). В допълнение, информацията за относителната бионаличност на PL форми на ω-3 PUFAs е ограничена и неубедителна ( Laidlaw et al. 2014 ). Този принос обобщава източниците, структурните характеристики, метаболизма, бионаличността и ефектите върху здравето на ω-3 PUFA.

 

СТРУКТУРНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И СВОЙСТВА НА ОМЕГА-3 МАСТНИ КИСЕЛИНИ

 

Първата прекъсната от метилен двойна връзка в ω-3 PUFA се намира на третия въглероден атом от метиловия край на FA веригата и следователно е наречена ω-3. ω-3 PUFA включват ALA ( цис -9, цис- 12, цис- 15-октадекатриенова киселина, 18:3), SDA ( цис -6, цис -9, цис -12, цис -15-октадекатриенова киселина, 18: 4), EPA ( цис -5, цис -8, цис -11, цис -14, цис -17-ейкозапентаенова киселина, 20:5), DPA ( цис -7, цис- 10, цис -13, цис -16 , цис- 19-докозапентаенова киселина, 22:5) и DHA ( цис- 4, цис- 7, цис -10, цис -13, цис -16, цис -19-докозахексаенова киселина, 22:6) ( Фигура 1 ). ALA е родителската мастна киселина на ω-3 PUFA и десатурира и удължава, за да образува ω-3 PUFA. Човешкото тяло не е в състояние да синтезира всички тези ω-3 PUFAs в резултат на ограничението на ензима, отговорен за вмъкването на цис двойни връзки. ALA е 18-въглеродна есенциална ненаситена мас, която се превръща в EPA или DPA чрез удължаване на веригата и десатурация. Подробно подходящ път е обяснен в раздела по-долу, озаглавен Метаболизъм и бионаличност на Омега-3 мастни киселини.

ω-3 PUFA съществуват главно в естерифицирана форма и са свързани с PL в клетъчната мембрана или с TAG формата в липидите за съхранение. Въпреки че морските организми са най-богатият източник на ω-3 PUFAs, е показано, че пространственото разположение на TAG FAs в маслата от риба и морски бозайници варира. LC PUFAs на рибените масла се разпределят предимно в sn -2 позиция на TAG, докато липидите от морски бозайници съдържат LC PUFAs предимно в sn -1 и sn -3 позиции на TAG ( Shahidi & Miraliakbari 2004 , 2005 ). Доказано е, че DHA е основният компонент на сивото вещество на мозъка, а PLs е доказано, че са основните компоненти на ретината, тестисите и спермата ( Senanayake & Fichtali 2006 ).

 

ДИЕТИЧНИ ИЗТОЧНИЦИ НА ОМЕГА-3 МАСТНИ КИСЕЛИНИ

 

ω-3 PUFAs се намират изключително във водни организми и основно произхождат от черния дроб на постна бяла риба като треска и камбала, тялото на мазна риба като скумрия, менхейден и сьомга, както и лона на морски бозайници като тюлени и китове ( Шахиди 1998 ). Основните ω-3 PUFA от морски източници са EPA и DHA, а DPA присъства в сравнително ниски нива в повечето рибени масла.

Основният източник на ALA са растенията, концентрирани главно в някои семена и ядки и в някои растителни масла ( FAO 2010 ). Известно е, че маслата от ленено семе, семена от чиа, орех и ехиум са добри източници на ALA ( Фигура 2 ) ( Dietit. Can. 2013 ), докато маслата от шафран, слънчоглед, царевица и соя са богати на линолова киселина (18:2). ω-6) ( Шахиди и Миралиакбари 2004 ). Лененото масло съдържа голямо количество ALA (49,2 g/100 g) и други източници на ALA са масла от орех, рапица и соя, докато маслата от сьомга, сардина и херинга съдържат относително високи количества EPA и DHA ( Dietit. Can. 2013 ). EPA и DHA могат да бъдат синтезирани в човешкото тяло, като се използва ALA като прекурсор. Въпреки това, биоконверсията на ALA в EPA и DHA е ограничена; следователно ние изискваме адекватен хранителен прием на LC ω-3s. Морските масла също са богати източници на мастноразтворими витамини. Черният дроб на треска, пикша, камбала, акула, китове и риба тон се използват главно за производството на добавки с витамини А и D ( Bimbo 1990 ). Съдържанието на витамини А и D в маслото от черен дроб на треска е съответно 1000 и 10 IU/g ( Bimbo 1990 ). Сред всички рибени масла е доказано, че месото от треска, камбала и риба тон съдържат най-високи количества DHA (30% от общите мастни киселини), докато месото от треска, видовете писия и пикша съдържат най-високи количества EPA (15–19 % от общите FA) ( Таблица 1 ) ( Shahid & Miraliakbari 2006 ). В допълнение към рибите и морските бозайници, ракообразните, двучерупчестите и главоногите също съдържат ω-3 PUFA ( Таблица 1 ). Сред тестваните морски дарове, осолена скумрия съдържа голямо количество EPA и DHA (4,57 g/100 g варена проба) в сравнение с друга варена риба ( Фигура 3 ).



Микроводораслите и някои микроорганизми (гъбички) също съдържат ω-3 PUFA. Senanayake & Fichtali (2006) съобщават, че морските водорасли са преобладаващите производители на LC ω-3 PUFAs (напр. DHA) в биосферата. Множество видове водорасли са идентифицирани като източници на DHA. Crypthecodinium cohnii и Schizochytrium spp. са двата основни водораслови източника на DHA при нива съответно от 55% и 40% от общите мастни киселини ( Senanayake & Fichtali 2006 ). ω-3 PUFA, особено EPA и DHA, се синтезират от фитопланктона, а водораслите в крайна сметка се прехвърлят през хранителната мрежа и се отлагат в липидите на риби и морски бозайници ( Alasalvar et al. 2002 ). Семена от семейство Boraginaceae, като пореч, Echium vulgare (усойница) и Buglossoides arvensis (царевица), конопено масло и риба са добри източници на SDA. SDA обаче не е основен компонент на човешката диета. Напоследък SDA получи много внимание поради факта, че диетичните добавки с SDA повишават нивото на EPA повече от това на добавките с ALA ( Guil-Guerrero 2007 ).

 

МЕТАБОЛИЗЪМ И БИОНАЛИЧНОСТ НА ОМЕГА-3 МАСТНИ КИСЕЛИНИ

 

Метаболитният път на синтез на ω-3 PUFAs от хранителна ALA е показан на Фигура 4 . SDA е първият метаболит, синтезиран от ALA, който впоследствие води до синтеза на EPA, DPA и DHA. Преобразуването изисква десатурази (Δ5 и Δ6), елонгаза на микрозомалната система и окисление в пероксизомите за скъсяване на веригата. Друг основен път включва синтеза на омега-6 (ω-6) PUFA от линолова киселина (18:2 ω-6), където арахидоновата киселина (20:4 ω-6) е основният краен продукт. Метаболитният път на ω-6 PUFAs от линолова киселина също използва същите ензими като метаболитния път на ω-3 PUFAs. Тъй като нивата на ALA обикновено са по-ниски в човешката диета от тези на линоловата киселина, плазмените и клетъчните нива на ω-6 PUFA са склонни да бъдат по-високи от тези на ω-3 PUFA ( FAO 2010 ). Burdge & Calder (2005) отбелязват, че приемът на ALA значително повишава нивата на EPA и DPA в плазмените фракции (тромбоцити, бели кръвни клетки и червени кръвни клетки) и кърмата, докато се наблюдава само незначително увеличение на DHA. Друго проучване, използващо стабилен изотоп, показа ефективността на преобразуване на EPA, DPA и DHA от ALA като съответно 0,2%, 0,13% и 0,05% ( Pawlosky et al. 2001 ). Burdge & Wootton (2002) показват, че при здрави млади жени превръщането на ALA в EPA и DHA е съответно 21% и 9%, докато при младите мъже превръщането е 8% EPA и 0–4% DHA. Доклад, публикуван от FAO (2010), разкрива, че ниските нива на инсулин, както и дефицитите на протеини и минерали (желязо, цинк, мед и магнезий) могат да намалят активността на Δ6 десатуразата и следователно да инхибират превръщането на линолова киселина и ALA в ω-6 и ω-3 PUFA, съответно. Те също така предполагат, че тази тема не е добре проучена, което изисква допълнително проучване.


ω-6 и ω-3 PUFA са от съществено значение за синтеза на ейкозаноиди като простагландини (PG), простациклин (PGI), тромбоксан (TX), левкотриени, хидроперокситетраенова киселина, хидрокси-ейкозатетраенова киселина и липоксини, които играят решаваща роля в съдовата физиология ( Shahidi & Miraliakbari 2004 ). Тези ейкозаноиди участват в няколко физиологични действия, включително про/противовъзпалително, про/антитромбоцитно агрегиране, вазодилатация, вазоконстрикция, имунен отговор и клетъчен растеж и пролиферация ( FAO 2010 ). Въпреки това, функцията на PGs, получени от арахидонова киселина, се различава от тези, получени от EPA. PGE2 и TXA2, образувани от арахидонова киселина, се произвеждат в тромбоцитите и насърчават възпаление с мощна химиоактивност и тромбоцитна агрегация и действат като вазоконстриктори. Въпреки това, получените от EPA PGE и TXA действат само като вазодилататори и антиагрегатори ( FAO 2010 ). Следователно източникът на ейкозаноиди играе основна роля във физиологичната функция и дисбалансът може да доведе до няколко състояния, включително тромбоза, възпаление, астма и възпалително заболяване на червата ( Calder 2006 ).

ω-3 PUFA могат да присъстват като EE, TAG, свободни мастни киселини (FFA) или PL. ω-3 PUFAs от масло от крил съществуват главно под формата на TAGs и FFAs и значително количество е свързано с PLs ( Schuchart et al. 2011 ). Schuchardt и др. (2011) съобщават, че продуктите, съдържащи EE формата на ω-3s, може да имат малко по-ниска бионаличност, отколкото FFA формите. Доказано е, че наличието на хранителни мазнини подобрява усвояването както на ЕЕ, така и на СМК ( Davidson et al. 2012 , Dyerberg et al. 2010 ). Laidlaw и колеги (2014) съобщават, че позицията, в която ω-3 PUFA са прикрепени към TAG, играе важна роля в тяхното усвояване. ω-3 PUFAs, прикрепени към sn -2 позиция, се абсорбират преференциално като моноацилглицероли (MAGs) чрез пасивна дифузия след разцепването на LC FAs от sn -1 и sn -3 позиции, докато разцепените LC FAs се абсорбират само когато протеин присъства посредник. Тъй като ω-3 PUFAs на рибеното масло са в sn -2 позиция, бионаличността е по-голяма в рибеното масло, отколкото в маслата от морски бозайници, където ω-3 PUFAs са разположени в sn -1 и sn -3 позиции. В допълнение, Schulthess et al. (1994) съобщават, че включването на LC FAs в плазмените липопротеинови фракции се влияе от разпределението на тези FAs между вътрешната и външната позиция на чревно ресинтезирани TAGs.

Храносмилането и усвояването на ω-3 добавки, съдържащи EEs и FFAs, са показани на Фигура 5 . Смилането на мазнините започва в стомаха, където стомашните липази частично разграждат TAG до диацилглицерол (DAG) и FA и образуват големи емулсии от мастни глобули. След това пълното смилане на мастната емулсия се извършва в чревния лумен с помощта на жлъчна сол и панкреатични липази, които дават FAs и MAGs, последвано от пасивна дифузия в ентероцитите ( Shi & Burn 2004 ). Въпреки това, EEs на ω-3s (EPA + DHA) се хидролизират основно от липаза на естера на карбоксилната киселина на панкреаса и освобождават FFA за абсорбция ( Фигура 5 ). Изследователите са показали, че храносмилането и усвояването на различни форми на ω-3 (EE, TAG или PL) са силно зависими от съдържанието на мазнини в храната, което повишава активността на панкреатичните ензими ( Beckermann et al. 1990 , Lawson & Hughes 1988 г. , Шухард и др . Обратно, FFA формите на ω-3s са показали, че са независими от панкреатичните ензими и съдържанието на мазнини в храната ( Beckermann et al. 1990 , Davidson et al. 2012 , Lawson & Hughes 1988 ). Превъзходната бионаличност на TAG в сравнение с EE е потвърдена в някои скорошни открития, но това остава спорна тема, тъй като са докладвани и някои противоположни открития ( Dyerberg et al. 2010 , Mozaffarian et al. 2013a , Wakil et al. 2010 ) . В допълнение, относителната бионаличност на PL формите на ω-3 PUFAs е ограничена и неубедителна. Laidlaw и др. (2014) съобщава, че повторно естерифицирани TAGs, получени от добавка с рибено масло (650 mg EPA и 450 mg DHA), показват по-голямо намаляване на сърдечно-съдовия риск, отколкото всяка друга добавка [напр. ЕЕ от рибено масло (EPA, 756 mg; DHA) , 228 mg), PL от масло от крил (EPA, 150 mg; DHA, 90 mg) и TAG от масло от сьомга (EPA, 180 mg; DHA, 220 mg)] в рандомизирано контролирано проучване (RCT). Въпреки това, Schuchardt et al. (2011) установяват, че бионаличността на EPA + DHA от масло от крил (главно PL) е по-висока от тази на повторно естерифицирани TAG и EE форми на EPA + DHA от рибено масло и предполагат, че наблюдаваният ефект може да се дължи на високото съдържание на свободни EPA и DHA в масло от крил. In vivo изследвания върху бионаличността на ω-3 PUFA в различни форми са представени в Таблица 2 .


Zhong & Shahidi (2011) приготвят естери на DHA с основния полифенол в зеления чай [епигалокатехин галат (EGCG)], който показва висока стабилност и антиоксидантни свойства ( Shahdi & Zhong 2015 ). В допълнение, in vivo проучвания показват, че тези естери защитават ICR (Институт за изследване на рака) мишки от туморогенеза на дебелото черво ( Zhong et al. 2012 ). Освен това DHA е естерифицирана с фитостероли за понижаване на холестерола и TAG чрез действието на съставните им части ( Tan et al. 2012a ). Трябва да се обърне внимание на бионаличността на тези естери, за да се установи дали DHA конюгатът остава такъв, какъвто е след преминаване през фосфолипидния двоен слой или се дисоциира. Освен това са необходими допълнителни изследвания, за да се разкрие механизмът на действие на тези естери.

 

ЗДРАВОСЛОВНИ ЕФЕКТИ НА ОМЕГА-3 МАСТНИТЕ КИСЕЛИНИ

 

Сърдечно-съдови заболявания

Сърдечно-съдовите заболявания и свързаната с тях смъртност са високи в западния свят поради консумацията на диета с високо съдържание на мазнини. Проведени са многобройни проучвания за ефектите на ω-3 PUFA върху основни сърдечно-съдови състояния, като инфаркт на миокарда, инсулт, вродено сърдечно заболяване, ритъмни нарушения, предсърдно мъждене, субклинична атеросклероза, коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, внезапна сърдечна смърт, клапни заболяване и периферно артериално заболяване ( Mozaffarian et al. 2016 ). Според Американската сърдечна асоциация коронарната болест на сърцето (ИБС) представлява множество физиологични процеси, като хронична стабилна прогресия на атеросклеротична плака (случва се с години, води до стенокардия), нестабилност на плаката (случва се за седмици до месеци), остра руптура на плака ( случва се за секунди, води до остър коронарен синдром), тромбоза и коагулация (случва се за минути до часове, води до остър инфаркт на миокарда) и индуцирана от исхемия сърдечна аритмия (случва се за секунди, води до смърт от ИБС) ( Siscovick et al. 2017 ).

Алберт и др. (1998) съобщават, че редовната консумация на риба, съдържаща ω-3 PUFA, намалява риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания. „Парадоксът на ескимосите“ е феноменът, че въпреки високия прием на хранителни мазнини и холестерол (40% от приема на калории), гренландските инуити показват по-ниска честота на сърдечно-съдови заболявания, отколкото датските заселници ( Bang et al. 1980 ). В допълнение, епидемиологичните проучвания от крайбрежните японски и аляски популации също показват обратна връзка между сърдечните заболявания и приема на ω-3 PUFA ( Davidson et al. 1993 ). Въпреки това, Fodor et al. (2014) съобщават, че това не е правилно и всъщност е имало по-висок процент на смъртност за ескимосите от инфаркт на миокарда, отколкото датчаните, живеещи там. Въпреки това, този подход на тунелно виждане не взема под внимание генетичните различия, различния начин на живот и други важни фактори, както отбелязва Шахиди (2015) , а лошото счетоводство и непълните/неточни данни също са възможни проблеми.

Джоунс и др. (2014) установиха, че ново, богато на DHA масло от рапица подобрява холестерола с липопротеини с висока плътност (HDL), TAG и кръвното налягане, като по този начин намалява риска от коронарна болест на сърцето в многоцентров RCT. Няколко проучвания и прегледи, базирани на клинични изпитвания, показват, че ω-3 PUFAs могат да осигурят полза за оцеляването при сърдечно-съдови заболявания чрез предотвратяване на внезапна сърдечна смърт ( Burr et al. 1989 , Harris et al. 2007 , Hu et al. 2002 , Macchia et al. др., 2011 г., Мозафариан и др . , 2016 г. ,Шахиди и др., 2017 г. ) и подобряват резултатите от сърдечна недостатъчност. Въпреки това, наскоро O'Connell et al. (2016) съобщават, че ролята на ω-3 PUFA при сърдечно-съдови заболявания остава спорна. Rizos и др. (2012) съобщават от проучване с мета-анализ, че приемът на ω-3 PUFAs не е свързан с по-нисък риск от сърдечно-съдова смъртност от, например, сърдечна смърт, внезапна сърдечна смърт, инфаркт на миокарда или инсулт. Въпреки това, това проучване набляга твърде много на статистиката и значимостта, вместо да отчита ефектите от дозата и продължителността, и включва групи с дефибрилатори или на статини, които определено биха надхвърлили диетичните ефекти ( Shahidi 2015 ). Lewis (2013) предполага, че източникът на ω-3 PUFA (рибено масло или масло от морски бозайници) може да повлияе на благоприятните ефекти върху сърдечно-съдовите заболявания. Таблица 3 обобщава физиологичния ефект на ω-3 PUFA върху сърдечно-съдовото здраве.


Таблица 3

Физиологичен ефект на омега-3 (ω-3) PUFA върху сърдечно-съдовото здраве ( Mozaffarian & Wu 2011 )

Uauy & Valenzuela (2000) съобщават, че LC ω-3 PUFAs, особено DHA и EPA, намаляват клиничния риск от сърдечно-съдови заболявания чрез промяна на липидните и хемостатичните фактори като тромбоцитна агрегация и време на кървене. Доказано е, че DHA упражнява антитромбоцитна агрегация, понижаващ ефект на TAG и антиаритмичен ефект ( Kang & Leaf 1996 ). В допълнение, Simon et al. (1995) установяват, че по-високите серумни нива на наситената FA палмитинова киселина (16:0) са свързани с повишен риск от ИБС, докато ω-3 PUFAs DHA и DPA са обратно свързани с риска от ИБС в мултивариантен мъжки модел, който контролира ефектите на съотношението HDL към LDL (липопротеини с ниска плътност) холестерол. Мори и др. (2000) съобщава, че добавянето на DHA (>1,2 g на ден) в продължение на шест седмици е довело до значителен спад на TAG (~20%) и повишени нива на HDL в плацебо-контролирано проучване на субекти с абнормни нива на липидите. В допълнение, Engler et al. (2004) предполагат, че DHA може да подобри съдовото здраве на деца с хиперлипидемия, които са изложени на висок риск от ранно сърдечно заболяване поради наследени високи нива на холестерол.

Сърдечно-съдовите ефекти на ω-3 PUFAs са свързани със субстратна конкуренция между ω-3 PUFAs и арахидоновата киселина за циклооксигеназни (COX) ензими, които произвеждат PGs и TX ( Shahidi & Miraliakbari 2006 ). Тази конкуренция може да доведе до вазодилатация и намалена агрегация на тромбоцитите поради следното: ( а ) Конкуренцията на субстрата от ω-3 PUFA за ензима Δ6-десатураза може да инхибира производството на арахидонова киселина; ( b ) конкуренция на ω-3 PUFA с арахидонова киселина (AA) за sn-2 позицията на мембранните PLs, като по този начин се намалява нивото на мембранните нива на AA; и ( c ) увеличаването на съотношението на мембраната EPA/AA може да измести производството на ейкозаноиди от проагрегационните ейкозаноиди PGI2 и TXA2 към антиагрегационните TXA3 в тромбоцитите и PGI3 в ендотелните клетки, следователно противовъзпалителни и антиагрегационни ефекти ( Garg et al. 1988 ). Kris-Etherton и др. (2002) съобщават, че ω-3 PUFAs могат да намалят чувствителността на сърцето към камерна аритмия, да забавят растежа на атеросклеротичната плака (чрез намаляване на експресията на адхезионната молекула и тромбоцитния растежен фактор и като противовъзпалително), насърчават индуцираната от азотен оксид ендотелна релаксация , са леко хипотензивни и упражняват антитромбогенни и хипотриглицеридемични (на гладно и след хранене) ефекти и следователно са кардиопротективни.

Ефектът на ω-3 PUFAs върху сърдечната честота и кръвното налягане се приписва на повишена скорост на производство на азотен оксид ( Harris et al. 2007 ), облекчаване на отговорите на вазоконстрикция към норепинефрин и ангиотензин II ( Chin et al. 1993 ), усилване на вазодилататорни реакции и подобряване на артериалния комплайанс ( Mori et al. 2000 ). Въпреки че е доказано, че ω-3 PUFAs проявяват антитромботичен ефект, тяхното влияние върху коронарната тромбоза при практически дози от ω-3 PUFAs е установено, че е много слабо ( Kristensen et al. 2001 ). В допълнение, някои проучвания разкриха, че консумацията на ω-3 PUFAs няма последователен ефект върху коагулацията или агрегацията на тромбоцитите в проучвания при хора ( Mozaffarian & Wu 2011 ). Обобщение на резултатите от изследванията върху ω-3s и клиничните изпитвания за сърдечносъдово здраве е показано в Таблица 4 . Наскоро Schwab et al. (2014) проведе систематичен преглед на статиите, публикувани между 2000 и 2012 г., за ефекта на ω-3s върху сърдечно-съдовото здраве. Те откриха убедителни доказателства за намаляване на общия серум или плазма на гладно и нивата на LDL холестерол, когато наситените мазнини бяха частично заменени с полиненаситени или мононенаситени мазнини. В допълнение, съотношението на ω-6 (линолова киселина и арахидонова киселина) към ω-3 (EPA, DHA и линоленова киселина) се счита за важен биомаркер за анализиране на риска от сърдечно-съдови заболявания ( Simopoulos 2002 ). Въпреки това, Harris и колеги (2007) съобщават, че нивата на ω-3 PUFA в тъканите могат да имат по-добра прогностична и диагностична полезност при оценка на сърдечно-съдовия риск, отколкото ω-6 PUFA или съотношението AA/EPA. За пациенти със сърдечно-съдови заболявания и застойна сърдечна недостатъчност DeFilippis et al. (2010) препоръчва една дневна порция мазна риба (200–400 g) или рибено масло (900 mg EPA + DHA) и богата на ALA диета за подобряване на здравето. ω-3 PUFA са свързани с подобряване на съдовата функция и понижаване на кръвното налягане ( Colussi et al. 2017 ). Въпреки това, нито DHA, нито EPA в рибеното масло са повлияли агрегацията на тромбоцитните моноцити или няколко маркера за съдова функция при здрави млади мъже след добавки в продължение на шест седмици ( Cottin et al. 2016 ).


Таблица 4

Обобщение на резултатите от изследванията върху омега-3 (ω-3) и сърдечно-съдовото здраве

Неотдавнашен доклад от Американската кардиологична асоциация, базиран на настоящите доказателства от RCT ( Siscowick et al. 2017 ), предполага, че добавянето на ω-3 PUFA не осигурява никакви ползи за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания сред пациенти със или в риск от захарен диабет и не намалява риска от инсулт при пациенти без анамнеза за инсулт. Те също така съобщават, че добавките с ω-3 PUFA могат да намалят смъртността от коронарна болест на сърцето сред пациенти с предшестваща коронарна болест на сърцето, вероятно чрез намаляване на индуцираната от исхемия внезапна сърдечна смърт, но лечението не намалява честотата на повтарящ се нефатален миокарден инфаркт ( Siscovick и др. 2017 г. ). Националният институт за сърцето, белите дробове и кръвта (NHLBI) препоръчва увеличаване на приема на морски дарове като източник на ω-3 PUFAs ( O'Connell et al. 2016 ). В допълнение, Американската кардиологична асоциация препоръчва ω-3 добавка от 1 g/ден за пациенти със сърдечно-съдови заболявания, като твърди ползите от тази добавка като понижаване на нивото на TAG, както и предотвратяване на аритмии и атеросклероза. Не е предоставена препоръка за предотвратяване на инцидентен инсулт сред пациенти с висок риск от сърдечно-съдови заболявания и рецидивиращо предсърдно мъждене поради липсата на докладвани RCT, свързани с първичната превенция на ИБС, сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене ( Siscowick et al. 2017 ).

Диабет

Съществуват някои противоречия по отношение на ролята на ω-3 PUFAs в контрола на диабета. Djoussé и др. (2011) съобщават, че има повишен риск от диабет тип 2 при по-висок прием на ω-3 PUFAs (≥0,20 g ω-3/ден или ≥2 порции риба/ден). Въпреки това, няколко проучвания показват, че ω-3 PUFAs или добавките с рибено масло оказват благоприятен ефект срещу диабет тип 2 ( Wang et al. 2003 ). Tsitouras и др. (2008) установиха, че консумацията на диета с ω-3 PUFA повишава инсулиновата чувствителност при по-възрастните хора след осем седмици и значително намалява серумния С реактивен протеин.

Инсулиновата резистентност води до постпрандиална хипергликемия, повишени нива на FFA, хиперинсулинемия и дисфункция на β-клетките на панкреаса и води до затлъстяване, метаболитен синдром и диабет тип 2 ( Lalia & Lanza 2016 ). Неотдавнашно in vivo проучване върху мишки, хранени с диета с високо съдържание на мазнини, предполага, че механизмът на ω-3 върху инсулиновата резистентност е иницииран от неговите активни метаболити, наречени специализирани прорезолвиращи медиатори [SPMs: резолвини (Rv), протектини (PD) и марезини (MaR)] ( White et al. 2010 ). MacLean и др. (2004) прегледаха няколко статии и предположиха, че ω-3 PUFA имат благоприятен ефект върху плазмените нива на TAG и нямат пряк ефект върху общия холестерол, HDL, LDL, кръвната захар на гладно или нивата на гликозилиран хемоглобин при пациенти с диабет тип 2 или метаболитен синдром. В допълнение, те също предполагат, че ω-3 PUFA не повлияват плазмения инсулин или инсулиновата резистентност при диабетици тип 2 или пациенти с метаболитен синдром. Въпреки това, Schwab et al. (2014) съобщават, че има ограничени предполагаеми доказателства за ефектите на ω-3 PUFAs върху захарен диабет 2. Обобщението на резултатите от изследването ( Таблица 5 ) разкрива, че все още съществуват противоречия по отношение на ефекта на ω-3 PUFA при диабет и инсулинова резистентност. Следователно е необходимо допълнително клинично изследване, за да се определи дали ω-3 PUFAs влияят върху диабета и инсулиновата резистентност при хората.


Таблица 5

Обобщение на резултатите от изследванията на омега-3 (ω-3) PUFA и диабет

Рак

През последното десетилетие няколко експериментални и епидемиологични проучвания показват, че ω-3 PUFA намаляват риска от рак. Тези ефекти са подкрепени от няколко клинични проучвания. Обобщение на клиничните проучвания за ефекта на ω-3s и рака е дадено в Таблица 6 . Prener et al. (1996) съобщават, че ω-3 PUFAs упражняват антиканцерогенен ефект, докато наситените и ω-6 PUFAs могат да стимулират развитието на рак. Въз основа на междукултурни проучвания сред хора от Канада, Аляска и Гренландия между 1969 и 1988 г., Prener et al. (1996) съобщават, че честотата на рак на простатата сред инуитското население е 70–80% по-ниска от тази на неинуитското население и приписват това на традиционната диета с морски дарове, която е богата на ω-3 PUFAs, на инуитското население . Въпреки това, някои систематични прегледи съобщават, че няма достатъчно доказателства, които да предполагат значителна връзка между ω-3 PUFAs и случаите на рак ( MacLean et al. 2006 ). Следователно са необходими по-задълбочени проучвания, за да се докаже или опровергае това мнение.

Таблица 6

Обобщение на резултатите от изследванията върху омега-3 (ω-3) и рака

Доказано е, че ω-3 PUFA повлияват различни видове рак, включително рак на простатата, дебелото черво, гърдата, белия дроб, колоректален, яйчников, панкреас, кожа и стомах ( Kato et al. 1997 , Takezaki et al. 2003 ). Освен това е доказано, че ω-3 PUFAs подобряват ефикасността и поносимостта на химиотерапията ( Mocellin et al. 2017 ). По тази тема са публикувани няколко рецензии ( Chen et al. 2007 , Larsson et al. 2004 , MacLean et al. 2006 , Simopoulos 2002 , Terry et al. 2001 , Zheng et al. 2013 ). Освен това са предложени няколко молекулярни механизма за антиканцерогенния ефект на ω-3s. Larsson и др. (2004) съобщават за следните възможни механизми: ( а ) намаляване на биосинтезата на ейкозаноиди, получени от арахидонова киселина, което води до променени имунни отговори към ракови клетки, възпалителна модулация, клетъчна пролиферация, апоптоза, метастази и ангиогенеза; ( b ) повлияване на активността на транскрипционен фактор, който причинява промени в метаболизма, клетъчния растеж и диференциацията; ( c ) промяна на метаболитната активност на естрогена, последвана от намаляване на стимулирания от естроген клетъчен растеж; ( d ) промяна на свободните радикали и производството на реактивен кислород; и ( e ) модулиране на инсулиновата чувствителност и флуидността на мембраната. Кобаяши и др. (2006) съобщават, че ω-3 PUFA нахлуват и инхибират растежа на туморните клетки чрез намаляване на нивата на циклооксигеназа COX-2 и PGE 2 и следователно могат да служат като естествен инхибитор на COX. Berquin и др. (2007) показват, че съотношение ω-6 към ω-3 по-ниско от пет е ефективно за забавяне на прогресията на рака. Междувременно е доказано, че повишеният прием на ω-6 PUFAs насърчава рак на гърдата, простатата и дебелото черво както при животни, така и при хора ( Sakai et al. 2012 ). Механизмите зад протуморния ефект на ω-6 включват липидна пероксидация, генериране на канцерогени след епоксидиране на 17-β-естрадиол (E2) и кокарциногенен ефект чрез усилване на генотоксичните ефекти на други съединения (напр. хроматин) ( Yu et al. 2004 г. ).

Скорошно проучване показа, че комбинирането на ω-3 с 1α,25-дихидрокси-витамин D 3 значително повишава клетъчната апоптоза в клетъчните линии на рак на гърдата ( Yang et al. 2017 ). Хранителни добавки с ω-3s, α-токоферол, линоленова киселина, фибри и фитоестрогени оказват положителен ефект при пациенти с рак на гърдата ( Chen et al. 2002 , Flower et al. 2014 ). Shahverdi & Niknam (2017) предполагат, че лененото семе проявява антипролиферативна активност при пациенти с рак на гърдата и препоръчват 25 g лен на ден за жени в пременопауза. Неотдавнашно систематично мета-анализно проучване показа положителна корелация между приема на ω-3s и риска от рак на гърдата, което имаше 527 392 участници и 16 178 пациенти с рак на гърдата ( Zheng et al. 2013 ). Педрацоли и др. (2017) установиха, че използването на ω-3 като хранителна добавка за пациенти с рак на главата и шията, подложени на лъчетерапия, им помага да поддържат телесното си тегло чрез увеличен прием на калории на протеини и да понасят противораковото лечение, подобрявайки качеството им на живот. ω-3 PUFAs също потискат полицикличните ароматни въглеводороди-медиирани белодробни ракови заболявания при мишки ( Moorthy et al. 2017 ). Междувременно Yu et al. (2004) съобщават, че увеличаването на PUFAs (5 g/ден) няма значително влияние върху риска от рак на белия дроб, докато увеличеният прием (5-15 g/ден) увеличава риска от рак на белия дроб въз основа на проучване с мета-анализ, включващо 1 268 442 индивида . В друго проучване на 33 пациенти, подложени на химиотерапия за напреднал неоперабилен недребноклетъчен рак на белия дроб, са дадени 4 капсули/ден (510 mg EPA и 340 mg DHA) в продължение на 66 дни ( Finocchiaro et al. 2012 ). Finocchiaro и др. (2012) наблюдават значително увеличение на телесното тегло, както и ефективни антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти на ω-3 PUFA.

Caygill и колеги (1996) съобщават за обратна корелация между смъртността от рак на дебелото черво и консумацията на риба/рибено масло въз основа на данни за смъртността, събрани от 24 европейски страни. Dichwalkar и др. (2017) установяват, че лечението на рак на горната част на стомашно-чревния тракт (UGCs) с DHA-Paclitaxel конюгат инхибира клетъчната пролиферация, индуцира клетъчна смърт и потиска дългосрочното оцеляване в UGC клетките. Доказано е, че ω-3 PUFAs са ефективни при подобряване на хранителния статус и имунната функция на стомашно-чревни пациенти, които са претърпели операция ( Yu et al. 2017 ). В допълнение, заместването на диетична мазнина с богато на ω-3 масло от менхаден инхибира 40–70% от растежа на невробластомен тумор при хора ( Barnes et al. 2011 ). Следователно, So et al. (2015) предполагат, че инхибирането на туморния растеж на невробластома от ω-3 PUFAs се дължи главно на инхибирането на клетъчната пролиферация и индуцирането на апоптоза. Тъй като продължителното приложение на ω-3s се счита за безопасно за деца, проучванията препоръчват използването на ω-3 PUFA (DHA и EPA) за лечение на рак при невробластом ( So et al. 2015 ). Наскоро de Aguiar Pastore Silva et al. (2015) предполагат, че добавянето на ω-3 PUFAs (600 mg до 3,6 g) заедно с конвенционалните терапии за рак като лъчетерапия, химиотерапия и химио-лъчетерапия може евентуално да предотврати токсичността и да подобри процента на преживяемост на пациенти с рак. Освен това, добавянето на ω-3 може също да предотврати невротоксичността в допълнение към лечението на рак ( Vilar-González et al. 2017 ). Освен това, продължителният прием на ω-3 PUFA (1,5 g/ден) подобрява клиничните, биологичните и функционалните параметри на ракова кахексия (пациенти с рак в напреднал стадий със загуба на тегло) и подобрява качеството на живот ( Werner et al. 2017 ). Наскоро Sorensen et al. (2014) установяват, че добавките с ω-3 PUFA (3 g за 7 дни) в диетите на пациенти с колоректален рак точно преди операцията показват бързо включване на EPA в лигавицата на дебелото черво и мускулния слой на дебелото черво в сравнение с DHA. В друго проучване плазмените нива на EPA се повишават при пациенти с напреднал рак на белия дроб и панкреаса, допълнени с ω-3 (2 g EPA + 1 g DHA на ден), докато няма промяна в плазмените нива на DHA ( Balstad et al. 2015 ).

Някои фактори могат да повлияят на противоречивите резултати на ω-3s върху рака: ( а ) разлики в източника, вида (ALA, DHA или EPA), формата (TAG или алкилов естер) и количеството на ω-3 PUFAs; ( b ) съотношението на ω-6 към ω-3 PUFAs; и ( c ) генетични фактори, като полиморфизъм в модифициращите гени на COX и липоксигеназни ензими ( Berquin et al. 2007 ). Необходими са повече клинични изпитвания, за да се установи ефективната доза и формулите на ω-3s за специфични ракови патологии. Няколко терапевтични лекарства за рак, разработени наскоро, нямаха подходящи клинични изпитвания поради финансови ограничения; те трябва да бъдат разгледани по-сериозно и допълнително оценени.

Болест на Алцхаймер и деменция

Няколко епидемиологични проучвания показват, че по-ниският прием на ω-3 PUFAs е свързан с повишен риск от когнитивен спад или деменция, особено за болестта на Алцхаймер ( Cole et al. 2009 ). MacLean и др. (2004) съобщават, че съществуват достатъчно клинични доказателства за ω-3s и превенция на болестта на Алцхаймер. DHA е основният компонент на мембранните PLs в мозъка, особено в мозъчната кора, митохондриите, синаптозомите и синаптичните везикули ( Connor 2000 ). Няколко прегледа също анализират ефектите на ω-3s върху деменцията ( Cole et al. 2009 , Cunnane et al. 2009 ).

Механизмът на действие на PUFAs върху мозъчната функция включва модификации на ( а ) флуидността на мембраната, ( б ) активността на мембранно свързаните ензими, ( в ) броя и афинитета на рецепторите, ( г ) функцията на йонните канали, ( д ) производството и активността на невротрансмитери и ( е ) сигнална трансдукция, която контролира активността на невротрансмитерите и невронните растежни фактори ( Yehuda et al. 2005 ). ω-3 PUFA могат да индуцират намаляване на пролиферацията на лимфоцити, производството на TNF α , активността на естествените клетки убийци и производството на интерлевкин IL-1 и интерлевкин IL-2 при хора ( Boudrault et al. 2009 , Singer & Richter-Heinrich 1991 ). Dijck-Brouwer и др. (2005) изследва състава на FA на пъпната артерия и пъпната вена, както и ранните неонатални неврологични състояния при 317 доносени бебета и съобщава, че по-ниските фетални нива на DHA, AA и основните FA влияят отрицателно на неврологичното състояние на ранното постнатално неврологично състояние. В допълнение, ранният неонатален дефицит на PUFA може да доведе до болест на Хънтингтън, шизофрения, високо кръвно налягане и повишено сигнализиране за апетит по време на зряла възраст ( Mathai et al. 2004 ). Няколко проучвания показват, че дефицитът на есенциални мастни киселини, особено ω-3 PUFA, допринася за хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието (ADHD) ( Farooqui & Horrocks 2001 , Ross et al. 2003 ). Йехуда и колеги (2011) установиха, че прилагането на ω-3 PUFA значително подобрява качеството на живот, способността за концентрация, качеството на съня и нивата на хемоглобина при деца с дефицит на желязо и нарушения на съня с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD). Като цяло е доказано, че приемът на риба и ω-3 PUFA оказва положителен ефект върху когнитивното здраве при по-възрастни здрави възрастни, докато консумацията на ω-3 PUFAs изглежда противоречива, когато се разглеждат пациенти с болестта на Алцхаймер ( Cederholm 2017 ). Cederholm (2017) съобщава, че добавките с ω-3 могат да бъдат от полза и за по-възрастни хора с оплаквания от паметта/леко когнитивно увреждане и болестта на Алцхаймер въз основа на проучвания, публикувани през 2015–2016 г. Обобщение на клиничните проучвания за ефектите на ω-3s при деменция при болестта на Алцхаймер е дадено в Таблица 7.


Таблица 7

Обобщение на резултатите от изследванията за омега-3 (ω-3) и деменция/болест на Алцхаймер


Депресия

Според Световната здравна организация (СЗО) до 2020 г. депресията ще бъде второто водещо увреждане в света ( Lin & Su 2007 ). Няколко епидемиологични проучвания показват, че консумацията на риба е свързана с по-нисък риск от депресия ( Hibbeln 1998 , Nemets et al. 2006 ). Su и др. (2001) установяват, че добавките с ω-3 PUFA (смес от EPA + DHA) оказват положителен ефект при бременни жени с шизофрения. Доказано е, че EPA действа като антидепресивен агент, който причинява структурни мозъчни промени, включително намаляване на латералния вентрикуларен обем на мозъка и намален невронален оборот на PL ( Puri et al. 2002 ). Проучване с мета-анализ, базирано на 28 клинични изпитвания, предостави доказателства, че EPA може да бъде по-ефикасна от DHA при лечение на депресия ( Martins 2009 ). В допълнение, дефицитът на DHA по време на ранното развитие може да засегне централната нервна система и да повиши уязвимостта към депресия по време на зряла възраст ( Farquharson et al. 1995 , Hibbeln 1998 ). Освен това, приемът или добавките с рибено масло/ω-3 PUFAs е показал, че предпазва младежите (15-25 години) от голямо депресивно разстройство ( Nemets et al. 2006 , Rice et al. 2016 ). Обобщение на резултатите от изследванията за ефекта на ω-3s и депресията е показано в Таблица 8 .

Таблица 8

Обобщение на резултатите от изследванията на омега-3 (ω-3) PUFAs и депресия


Възможните механизми на действие за използването на ω-3 PUFA като антидепресанти включват ( а ) секреция на възпалителни цитокини, които могат да провокират признаци и симптоми като при голямо депресивно разстройство ( Mischoulon & Fava 2000 ); ( b ) повишаване на течливостта на мембраната, което причинява увеличаване на транспорта на серотонин 5-НТ (хидрокситриптамин) от ендотелните клетки ( Block & Edwards 1987 ); ( c ) повишаване на концентрацията на DHA във фронталния кортекс, което може да увеличи концентрацията на допамин и свързването на D (допамин) 2 рецептора ( Hibbeln 1998 ); и ( d ) взаимодействие с рецепторите на невронната клетъчна мембрана и вторичните посредници, което води до промяна на настроението ( Mischoulon & Fava 2000 ). Въпреки това, някои от тези констатации относно потенциалната антидепресантна способност на ω-3 PUFAs са противоречиви по природа по отношение на положителни или отрицателни ефекти; следователно са необходими по-големи клинични RCT. Скорошен мета-анализ от 1980 г. до 2014 г., използващ 35 RCT, показа, че са необходими допълнителни RCT за изследване на популации с диагностицирана или клинично значима депресия с адекватна продължителност, като се използват EPA-преобладаващи ω-3 PUFA формулировки ( Hallahan et al. 2016 ).

Визуално и неврологично/мозъчно развитие

Няколко проучвания съобщават за важната роля на диетичните ω-3 PUFA за развитието на мозъка ( Таблица 9 ). Ниският прием на диетични ω-3 PUFA увеличава съотношението на мозъчните AA/DHA по време на пре- или постнаталното развитие ( Clandinin et al. 1981 , McNamara et al. 2017 ). Промяната на съотношението намалява забавянето на миграцията на невроните, неврогенезата, разширяването на ембрионалната кортикална плоча, синаптичното подрязване, усвояването на глюкоза от мозъка и метаболизма и причинява нарушена синаптична функция на глутамат и моноамини ( McNamara et al. 2017 ).


Таблица 9

Обобщение на резултатите от изследванията на омега-3 (ω-3) PUFA и клинични изпитвания за зрително и неврологично развитие

DHA е важен структурен компонент за фоторецепторите на ретината и кортикалното сиво вещество в зрителната система; следователно, добавките с DHA по време на бременност подпомагат съзряването на зрителната система ( Judge et al. 2007 ). DHA се натрупва бързо в тъканите на невралната кора и синапсите на мембраната на ретината през втората половина на бременността ( Clandinin et al. 1981 , Fleith & Clandinin 2005 , Gould et al. 2013 ). Доказано е, че добавките с ω-3 PUFAs по време на бременност положително се свързват с висока степен на стерео острота, разбиране на речника, възприемчив речник, коефициент на вербален интелект и по-високи когнитивни резултати от ранна детска възраст до деветгодишна възраст ( Hibbeln et al. 2007 ). . Междувременно скорошен преглед от Gould et al. (2013) предполага, че няма убедителни доказателства, че добавките с ω-3 PUFA по време на бременност подобряват когнитивното или зрителното развитие. Те предполагат, че има нужда от допълнителни доказателства от висококачествени клинични изпитвания, за да се направи заключение дали добавките на ω-3 PUFA по време на бременност оказват влияние върху прогресията на развитието и разпространението на неврологични дефицити в потомството ( Gould et al. 2013 ). Съвсем наскоро Simmer (2016) съобщи, че продължават противоречията по отношение на добавките от майката с ω-3s и развитието на мозъка и по този начин препоръча по-нататъшни изследвания.

Майчино и детско здраве

Множество епидемиологични проучвания показват връзката на ω-3 PUFAs със здравето на майката по време на бременност и здравето на детето. ω-3 PUFA оказват влияние върху продължителността на бременността, преждевременното раждане, теглото при раждане, перипарталната депресия, гестационната хипертония/прееклампсия, постнаталните модели на растеж, зрителната острота, неврологичното развитие, когнитивното развитие, разстройство от аутистичния спектър, ADHD, нарушения в обучението, атопичен дерматит, алергии, и респираторни нарушения ( Newberry et al. 2016 ). Скорошен мета-анализ, базиран на клинични проучвания, предполага ползите от повишените ω-3 PUFAs в диетата на майката и за резултатите от детските алергични заболявания ( Best et al. 2016 ). Обобщение на резултатите от изследването е показано в Таблица 10 .


Таблица 10

Обобщение на резултатите от изследванията на омега-3 (ω-3) PUFA и здравето на майката и детето

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

 

ω-3 PUFA оказват безброй ползи за здравето при сърдечно-съдови заболявания (предсърдно мъждене, атеросклероза, тромбоза, възпаление и внезапна сърдечна смърт), диабет, рак, депресия и различни психични заболявания, свързан с възрастта когнитивен спад, пародонтоза и ревматоиден артрит. Резултатите от изследванията обаче разкриват, че противоречията продължават по отношение на ефекта на ω-3 PUFA при няколко здравни проблеми като инсулт, диабет, рак и зрително и неврологично/мозъчно развитие. Освен това са разработени няколко терапевтични лекарства, които използват ω-3 PUFAs, но на някои липсват подходящи клинични изпитвания поради финансови ограничения. Следователно е необходимо допълнително клинично изследване. Благоприятният ефект на ω-3 PUFA не винаги може да бъде недвусмислено потвърден или отхвърлен. Освен това, нашият патентован процес на комбиниране на DHA естери с EGCG показа, че производното на EGCG-DHA ефективно спира туморогенезата на дебелото черво при ICR мишки; тази констатация изисква допълнителни клинични изпитвания ( Shahidi & Zhong 2015 , Zhong et al. 2012 ).

 

ЗА ПОРЪЧКА НА DXN Omega 3



GSM: 0897 709 726

Мартин Кръстев


Използвайте моя спонсорски код: 824238321 за да се

регистрирате безплатно в DXN и да се възползвате от отстъпки на всички продукти DXN.


За да влезете директно в страницата на български

език натиснете тук:





Особености:

1. Две имена - НА ЛАТИНИЦА

2. В полето област в падащото меню има

чертичка. Натиснете я.

3. НИКОГА НЕ натискайте бутона “обновяване на

информацията” - ще ви даде спонсор който не

сте посочили : от трета държава

4. Бенефициент е наследник и не е задължително да

го прибавите.

5. След пълна и правилна регистрация ще получите

имейл.

6. Ако не получите имейл не сте завършили

регистрацията.


Ако сте се възползвали от информацията и полезните съвети, които предоставяме в нашия блог, ще се радваме, ако ни последвате и споделите статията с приятелите си. Можете също така да споделите вашето мнение или личен опит в коментарите!


 
 
 

Comments


bottom of page