Универсалните цикли, с които танцуваме
- Мартин Кръстев
- May 24, 2024
- 11 min read

Всички ние сме индивидуалности в тази огромна вселена. Как пасваме в по-голямата картина и как тя влияе върху нашето тяло?
Всяко отделно нещо наоколо оказва въздействие върху нас, защото абсолютно всичко в тялото, в живота ни и във вселената е свързано. Затова нека сега видим как ни влияят природните ритми.
Ще започнем с цикъла ден/нощ, който разгледахме в глава 2. В него участват слънцето и луната, които оказват огромно въздействие върху нас. В цикъла ден/нощ има двучасови периоди, през които различните органи, а следователно и различните емоции, се активират, както ще видим, когато разгледаме китайската система на петте елемента в глава 6.
Има промяна в енергийния акцент върху различните части на тялото и когато луната преминава през различните знаци от зодиака. Тези промени се осъществяват на всеки два до три дни.
Лунният месечен цикъл въздейства върху всички живи организми на тази планета. Познаващите биодинамиката градинари се ръководят от луната, когато засаждат, подрязват и събират реколтата. Те са наясно с различните енергии, зависещи от това дали луната нараства към пълнолуние (нарастваща луна) или намалява към новолуние (намаляваща луна).
После ще видим как ни влияят различните сезони. В китайската медицина е известно, че всеки сезон оказва различно въздействие върху тялото. Всеки от органите работи циклично с редуването на сезоните, а различните сезони оказват положително енергийно въздействие върху различни органи и емоции.
Ще разгледаме и годишния цикъл. Някои дни от годината, като рождения ни ден, могат да бъдат потенциално могъщи моменти за промяна и възстановяване на баланса, но има и нодални моменти, с които можем да работим.
След това ще се отправим на пътешествие извън нашата планета, за да видим как всяка от планетите в слънчевата система въздейства върху нас.
Хармонизиране с природните ритми
За да бъдем балансирани, отворени и здрави, трябва да можем да танцуваме с природните ритми. Природните енергии се усилват и затихват в хода на деня, месеца, сезона и годината. Когато танцуваме в ритъма на тези енергии, тялото се пречиства и храни всекидневно. Можем да се възползваме и от моментите на силна енергия, за да се пречистим на по-дълбоко равнище.
Затова нека си припомним как се пречиства здравото и хидратирано тяло. Когато говорим за детоксикация, всъщност имаме предвид първия цикъл — цикъла ден/нощ. През деня, когато натрият и калцият навлизат в клетката и изтласкват калия и магнезия, настъпва промяна в условията в клетката. С напредването на деня клетката става по-киселинна, по-токсична. Натрупването на натрий и калций и намаляването на калия и магнезия водят до умора и нужда от сън. Казват, че всеки час, който спим преди полунощ, струва колкото два часа сън след полунощ и от гледна точка на способността ни за ефикасно пречистване, това е вярно.
Помнете също, че мазнините, които консумираме, са много важни за поддържането на пропускливостта и съответно здравето на клетъчната мембрана. В края на деня, когато в клетките се е натрупала токсичност, е естествено да спим и да се пречистим. През това време поради привличането на луната натрият и калцият излизат от клетката, а калият и магнезият се връщат вътре. При излизането си от клетката калцият и натрият извличат със себе си токсичността. Щом напуснат клетката, токсините навлизат в лимфната система. Те преминават през нея, докато стигнат до кръвта. При всеки удар на сърцето лимфата навлиза в кръвта. И така, токсините постъпват от клетката в лимфата и после в кръвта. Кръвта преминава през тялото към черния дроб, който е чудесен филтър. Черният дроб извлича токсините от кръвта, изхвърля ги в жлъчната течност, а жлъчната течност преминава по жлъчните пътища към жлъчния мехур. От тук те пътуват към дванадесетопръстника, преминават през тънките черва към колона и накрая излизат от тялото. Токсините се изхвърлят и през кожата и белите дробове. При всяко издишване ние не само освобождаваме въглероден двуокис, но и токсини. Но придвижването от клетката към лимфата, от лимфата към кръвта, от кръвта към черния дроб, от черния дроб към жлъчката и навън е основният маршрут за детоксикация. Той трябва да бъде свободен, за да останем здрави, и е необходимо всекидневно да се освобождаваме от токсините.
Ако нощното пречистване е пълно и всичкият натрий, калций и токсините напуснат клетката, в края на нощта зарядът около клетъчната мембрана ще бъде правилен. Тогава се събуждате освежени, изпълнени с енергия и готови за предстоящия ден. Много често обаче сутрин хората се събуждат уморени, дори и след дълъг нощен сън. Причината е, че клетъчният обмен на електролити не функционира пълноценно и няма цялостно пречистване.
Всеки долавя засилването и спадането на енергиите по време на цикъла ден/нощ. Усещането сутрин е различно от това следобед, а усещането следобед е различно от вечерното. Тялото танцува в ритъма на това засилване и спадане, като природните енергии на околната среда се фокусират върху различни части на тялото през двучасови периоди от денонощието.
Цикълът ден/нощ
В цикъла ден/нощ виждаме, че луната оказва силно въздействие върху натрия, но има и по-незабележимо влияние върху нас. Ако приемем зодиака като средство за отбелязване на отминаващото време, положението на луната в зодиака се променя средно на два до три дни. Всеки зодиакален знак въздейства върху различна част от тялото. И така, в рамките на лунния месец, освен притеглянето и отблъскването, на всеки два до три дни има и акцент върху различна част от тялото, както следва:
● Луна в Овен: от върха на главата до върха на носа
● Луна в Телец: челюсти, врат и гърло
● Луна в Близнаци: рамене, ръце и длани
● Луна в Рак: от белия дроб до жлъчния мехур
● Луна в Лъв: сърце и кръвообращение
● Луна в Дева: органи на храносмилателната система
● Луна във Везни: ханш, бъбреци и пикочен мехур
● Луна в Скорпион: полови органи
● Луна в Стрелец: бедра
● Луна в Козирог: колене, кожа и кости
● Луна във Водолей: прасци
● Луна в Риби: стъпала.
Въздействието на луната се променя в хода на месечния й цикъл. По време на нарастването на луната за клетката е много по-лесно да всмуква вещества в себе си. При намаляваща луна клетката много по-лесно изхвърля. Това означава, че храненето се осъществява в по-голяма степен при нарастваща луна, а детоксикацията — при намаляваща.
При пълнолуние в атмосферата има по-голяма концентрация на положителни йони. За повечето от нас концентрацията на положителни йони предизвиква силен дискомфорт. Оттук идва и думата „лунатик“, тъй като отдавна е известно, че високото равнище на положителни йони по време на пълнолуние оказва негативен ефект, особено върху хора с психични заболявалия. Тези хора неизменно имат много слаб потенциал на клетъчната мембрана и затова на клетъчно равнище им е много трудно да се адаптират към промените в лунния заряд.
Някои хора забелязват голяма полза от гладуването по време на пълнолуние и наистина за тялото ще е много добре да не трябва да използва енергия за храносмилането точно през тези 24 часа. Силната енергия на пълнолунието осигурява на тялото прекрасна възможност да се пречисти на по-дълбоко ниво от нормалното. Тялото обаче трябва да има достатъчно свободна енергия, за да се възползва от този момент. Ако по време на нарастващата луна храненето е било правилно, еднодневното гладуване ще бъде лесно и много полезно. Също така, тялото трябва да бъде напълно хидратирано, за да може да се пречисти по този начин.
При новолуние в атмосферата има много повече отрицателни йони, което за повечето хора е много по-приятно. Усещането за вътрешно спокойствие превръща новолунието в подходящ момент за отпускане и изхвърляне на токсините, но по много по-мек начин. Някои хора избират да гладуват в този ден, за да осигурят на тялото максимална енергия за пречистване, тъй като по това време потенциалът ни за изхвърляне е най-висок.
Променящото въздействие на сезоните
Нека сега разгледаме влиянието на променящите се сезони. Според философията на китайската медицина, всеки сезон въздейства върху различни органи, а всеки орган е свързан с изразяването на различни емоции. И така, ние имаме двучасови периоди на променящ се енергиен поток през различните органи през деня, двудневен период, повлиян от луната, а сега и сезонните периоди, всеки от които продължава няколко седмици. Това означава, че във всеки орган съществува естествен цикъл и че върху емоцията, която този орган изразява, се акцентира в определено време, за да функционира тялото.
Един от класическите признаци за неспособност да следваме сезонния ритъм е САР (сезонно афективно разстройство). Липсата на достатъчно светлина оказва въздействие върху ума и тялото на хората със САР, както става през зимата. От предишната глава знаем, че всеки, който страда от САР, има лош профил на незаменимите мастни киселини в тялото.
Консумирането на подходящи мазнини по подходящ начин е жизненоважно, ако искаме да танцуваме в ритъма на сезоните, но правилното цялостно хранене също има изключително значение. Рудолф Щайнер казва, че ако постоянно храним детето с картофи, то ще остане заключено на ментално ниво. Това означава, че няма да може да движи и изразява различните сезони вътре в тялото си, няма да е в състояние да изразява и всички различни емоции. Неспособността за изразяване на емоция оказва отчетливо въздействие върху ума и ние оставаме заключени в главите си. Виждам тази ситуация при много възрастни и деца с депресия или психични заболявалия. В ума им се води постоянен вътрешен диалог, който те не могат да спрат. За щастие, с подходящо хранене и подкрепа тялото и умът винаги могат да бъдат излекувани.
В годината има два особени момента, на които китайските лекари винаги са наблягали. Това са пролетното и есенното равноденствие. Думата „равноденствие“ означава, че денят и нощта са равни, а двете равноденствия се получават, когато слънцето е под прав ъгъл с екватора. Това са много специфични енергийни моменти, големите преломи между зимата и лятото.
При пролетното равноденствие, обикновено около 21 март, има равен брой часове светлина и мрак, след което светлата част на денонощието постепенно започва да нараства. С всеки ден до нас достига все повече и повече светлина. Това означава нарастване в активността на фотоните. По време на самото равноденствие всъщност се осъществява внезапна промяна в енергията. През зимата нашата енергия се движи предимно нагоре по гърба и надолу по предната част на тялото, но по време на пролетното равноденствие тази циркулация се обръща и енергията тръгва нагоре по предната част на тялото и надолу по гърба и усещането е много по-силно, отколкото при зимната циркулация.
При есенното равноденствие, около 21 септември, също има равни часове на деня и нощта, но след това дните стават по-къси, а нощите — по-дълги. Поради тази причина има спад в активността на фотоните с всеки изминал ден. По време на есенното равноденствие потокът на енергията отново се обръща и отново тръгва нагоре по гърба и надолу по предната част на тялото. Това е естествена промяна от отвореното експанзивно време на лятото към затвореното интроспективно време на зимата.
В моментите, когато тази промяна се осъществява, има огромен прилив на енергия, която детоксикира клетките ни. Това означава, че два пъти в годината детоксикацията е естествено събитие. Поради тази причина много хора хващат настинки или грип около времето на равноденствията.
Двата дни на слънцестоене също са моменти на силна енергия, въпреки че тогава не настъпва промяна в протичането на енергията в тялото, затова те не оказват същото пречистващо и детоксикиращо въздействие. При лятното слънцестоене (в северното полукълбо), около 21 юни, слънцето е точно над Тропика на Рака и това е най-дългият ден в годината. При зимното слънцестоене, около 21 декември, слънцето е под прав ъгъл с Тропика на Козирога и тогава е най-дългата нощ в годината.
Влиянието на слънцето и луната става дори още по-силно при слънчеви и лунни затъмнения и това също са моменти на силна енергия.
Вселената е в постоянно движение и ни приканва да се движим с нея. Ако клетките ни са устроени така, че цикълът ден/нощ се осъществява пълноценно, всяка клетка в тялото ще бъде напълно заредена и готова да танцува с двучасовите, 24-часовите, двудневните и 28-дневните лунни цикли и с цикъла на сезоните. В допълнение към всичко това, когато дойде равноденствието, тялото ще може да се възползва от още по-силните енергии, които улесняват по-дълбокото пречистване на клетъчно ниво.
Ако се движим с всички тези енергии и ритми, никога няма да бъдем в застой. Ще можем да елиминираме токсините и да се зареждаме наново, а това са двете основни неща, които трябва да сме в състояние да правим, за да поддържаме добро здраве.
Застоят е израз на болест. Ако искаме да бъдем здрави, не бива да допускаме застой в себе си на никое равнище. Когато в ума има фиксирани мисли или идеи, това е знак за застой. Щом затворим ума си, това е знак за застой. Затвореният ум се изолира от всички въздействия на вселената. Изцелението зависи от свободата на движението. Помислете колко движение се опитват да внесат в тялото енергиите на вселената чрез природните ритми.
Последствията от дехидратацията
В глава 2 показахме, че дехидратацията е фундаментален израз и причина за болестта. Нека сега видим какви са последствията, ако не овладеем обезводняването. Какво ще се случи, ако оставим сигнала за дехидратация без отговор?
Виждайки тялото като епруветка, знаем, че условията в епруветката ще окажат въздействие върху всеки експеримент, проведен в нея. Да речем, например че решите да приемете малко витамини от групата B. Как ще подействат тези витамини зависи от условията в епруветката. Когато вземаме под внимание условията, първият въпрос е „Хидратирана ли е епруветката?“. Знаем, че ако не е хидратирана, всичко ще се свива и няма да може да се движи свободно.
Следващото условие, което трябва да вземем предвид, е pH. Знаем, че дехидратацията влияе силно върху pH. Вече говорихме за движението на четирите основни минерала — натрий, калций, калий и магнезий. Разположението им създава pH в тялото. Когато натрият не бъде изчистен добре от клетката през нощта, клетката остава по-киселинна и тялото става по-киселинно. Когато тялото стане киселинно, то е много по-предразположено към болести. Язвите и артритът, например, се появяват само в тяло, което е твърде киселинно.
Промените в хидратацията и pH винаги въздействат върху телесната температура. Установила съм, че когато хората имат сериозни проблеми — продължителни заболявалия — те често са твърде студени. Това се наблюдава особено при хора, на които са поставили сериозна диагноза като СПИН и след това са им предписали множество ваксини. При тези хора телесната температура често е доста под нормалната стойност. Поради тези обстоятелства в клетките им обикновено протича силна вирусна активност. Такава активност не може да има в клетка, която е хидратирана, леко алкална и с правилна температура, тъй като вирусната активност започва в клетката с цел коригиране на токсичността.
Знаем, че когато хидратацията, pH и температурата не са правилни, зарядът около клетъчната мембрана също няма да е правилен. Както видяхме, трябва да има отчетлива разлика между зарядите вътре в клетъчната мембрана и извън нея, за да можем да функционираме с пълния си потенциал. Силният потенциал на клетъчната мембрана ни осигурява енергия и жизненост. При болните от рак, например, установяваме, че зарядите вътре и извън клетъчната мембрана са доста сходни. Това отслабва потенциала, т.е. възможно е малко движение към и от клетката. Така се стига до застой, което напълно отговаря на виждането на китайската медицина, описваща рака като проявление на застой на кръв и енергия.
Имала съм и пациенти с огромна електрическа чувствителност и алергии, което отново е сигурен признак, че потенциалът на клетъчната мембрана се е променил. Знам и за хора, които изпитват нужда редовно да пипат нещо метално, като радиатор, за да се заземят и да разредят електроните, които вече не са по местата си около клетъчните им мембрани.
Ние знаем, че потенциалът на клетъчните ни мембрани трябва да е правилен, за да сме в състояние да задържаме електронните облаци и че само когато тези облаци са около клетките, те могат да приемат и задържат фотоните светлина. Променящите се нива на фотонната активност през деня и при смяната на сезоните не влияят прекомерно на хората, които задържат, произвеждат и използват светлината, докато онези, чиято способност да го правят е нарушена, може да са склонни към състояния като САР.
Една от областите, върху които промяната в потенциала на клетъчната мембрана оказва най-силно влияние, е плодовитостта. Светлината е изключително важна за създаването на нов живот. Плодовитостта става все по-голям проблем както при животните, така и при хората в съвременния свят и аз знам, че това е неразривно свързано със способността ни да задържаме и използваме светлината.
Нещо, което не сме обсъждали до момента, е значението на кислорода в тялото. Всички знаем, че не можем да оцелеем без въздух и без кислорода в него, но не се замисляме какво става с кислорода, след като влезе в тялото. Установено е, че фотоните и електроните около клетъчната мембрана привличат кислорода и позволяват на клетката да диша.
Вероятно астмата е най-очевидното състояние, при което се вижда, че кислородът не успява да достигне до необходимите места в тялото. Всъщност високата киселинност може да намали способността на тялото да използва кислорода до 80 процента.
Електроните имат голям афинитет към кислорода и богатите на електрони мазнини в тялото са най-активни спрямо него. Виждате колко е важно клетките да бъдат с правилен pH. Тогава електроните, фотоните и кислородът в нас могат да бъдат използвани максимално, а ние ще разгърнем своя потенциал.
Източник: Барбара Рен, "Клетъчно пробуждане"
Ако сте се възползвали от информацията и полезните съвети, които предоставяме в нашия блог, ще се радваме, ако ни последвате и споделите статията с приятелите си. Можете също така да споделите вашето мнение или личен опит в коментарите!
Comments