Холистична функционална медицина
- Мартин Кръстев
- Jul 27, 2024
- 19 min read

Какво е „ холистична функционална медицина “ ? Това е подход към изучаването и грижата за тялото, който обединява две основни концепции: да се третира всяка отделна част във връзка с останалата част от тялото и да се третират функциите на „ машината на тялото “ . Това е холистична и функционална гледна точка, базирана на древната традиционна китайска и аюрведична медицина, която все повече привлича интереса на изследователи и практикуващи конвенционална медицина, поради голямата си стойност за човечеството днес.
Болест от холистична гледна точка
Свикнали сме да разглеждаме симптомите и болестта като проблеми, които трябва да бъдат елиминирани възможно най-скоро и затова търсим решение, което за предпочитане трябва да бъде незабавно. Например, за да се борим с кашлица или холестерол, ние се консултираме с лекар, като го молим да ни предпише подходяща терапия. Ако предписаното лекарство отстрани симптомите, ние сме доволни и спокойствието ни се връща. Но има и друг начин за разглеждане на здравословните проблеми: ако погледнем на болестта от холистична гледна точка, можем да осъзнаем, че тя има различни значения.
Преди всичко болестта възниква в тялото, в най-слабата му точка. Явно тялото с всичките си ресурси не е успяло да защити тази част. Следователно не можем да се концентрираме само върху увредения орган: тялото е едно цяло, така че благосъстоянието и болестта са резултат от всички негови отделни компоненти. Точно както в семейството, отделните части са свързани, имат взаимоотношения и си помагат и това ни позволява да ги използваме за подобряване на здравето и за по-добър отговор на болестта.
Например в традиционната аюрведична медицина на Индия при почти всички заболявания лекарят предписва диетични предложения и лекарства ad hoc за лечение на червата, заедно със специфични лекарства, тъй като по този начин много симптоми и заболявания се облекчават и изчезват. Това не трябва да ни изненадва, защото много изследователи са открили, че неправилното хранене е основна причина за заболявания. Други важни медицински традиции основават цялата си теория и практика на холистичен възглед. Например китайската медицина и хомеопатията помагат да се обясни дадено заболяване, като се разглежда тялото като цяло. Те никога не разглеждат отделен телесен орган или отделен симптом като цяло само по себе си, а винаги като част от останалата част от тялото. Това не означава, че трябва да се откажете от болкоуспокояващите, антибиотиците или лечението, предписано от специалист-консултант. Наистина, слава богу, че живеем във време, когато има лекарства, които са ефективни и често могат да ни помогнат.
Според съвременната конвенционална медицина човешкото тяло е разделено на добре дефинирани части и следователно отделни области, чието изучаване и грижа е поверено на специализирани клонове; но е важно да се знае, че този възглед трябва да бъде завършен чрез изследване на връзките в цялото тяло. Но как може това да се съгласува с научния прогрес, който предпочита един все по-специализиран или суперспециализиран подход? Достатъчно е да се проучат и изследват в дълбочина връзките, които дадена характеристика - заболяване - има с останалата част от тялото. Освен това много изследвания потвърждават важността на холистичния поглед върху тялото. Вече е доказано без всякаква сянка на съмнение, че клетките, дори ако принадлежат към различни органи, непрекъснато обменят съобщения, с които съобщават за своето здравословно състояние или заболяване. Неслучайно много лекари все повече се интересуват да научат повече за големите холистични медицински традиции.
Функционална медицина
За да се разбере напълно холистичната гледна точка, трябва да се въведе второ понятие: функция. Важно е да се наблюдава как функциите на тялото работят, влошават се, отказват и водят до заболяване чрез тяхното взаимодействие, а не поотделно и независимо. Когато функциите са напълно ефективни, човек е здрав. Въпреки това, с течение на времето, физиологичните функции се износват. Органите на тялото започват да имат някои проблеми по време на този процес на влошаване: например стомахът започва да показва умора и да е по-малко ефективен, така че храносмилането става по-деликатно и трудно. В тази фаза влошаването е все още безсимптомно, истинското заболяване с усещане за парене, болка и гастрит все още не е започнало. Това обаче не означава, че всичко е наред.
Свикнали сме да считаме част от тялото за нормална, когато няма болка, и да се тревожим за това само когато се появи болка или възпаление, или когато лабораторен тест разкрие проблеми, или когато образната диагностика (ECO, CT) покаже някои тип лезия. Често лекарите ни казват, че всичко е наред, защото диагностичните тестове не са открили нищо конкретно нередно. Дори при наличието на много заболявания, като главоболие, болки в гърба, болки в мускулите, треперене, тикове, подуване на корема, червата, косопад и др., тестовете често се оказват отрицателни.
Или сме здрави, или сме болни, няма нищо между тях. Вместо това обаче много хора се оказват между тези две крайности; на японски използваме термина „ mibyou “, което означава нито здрав, нито болен, състояние, което се лекува, очевидно с естествени ободряващи средства. В западната медицина почти няма такива средства, защото медицината е насочена специално към противодействие на конкретно заболяване и неговите симптоми.
Всеки орган е обект на много влияния.
През деня членовете на семейството поддържат връзка, въпреки че са в различна среда (работа, училище и дом). Всъщност за всеки член на семейството е важно да споделя информация с останалите. По същия начин клетките и различните части на тялото комуникират помежду си за това как вървят задачите им, дали всичко работи добре, дали се борят и имат нужда от помощ. Например, ако храносмилането не работи много добре, храносмилателната система ще се нуждае от повече енергия и кръв, така че ще трябва да каже на ума и мускулите да си починат и да не работят толкова усилено. Или обратното, ако храносмилането е по-добро от обикновено, може да отчете, че има повече налична енергия за други телесни функции.
Връзката между ума и червата и между ума и мускулите е може би добре известна, докато връзката между червата и мускулите е по-малко известна. Вместо това е полезно да знаете, че ако червата абсорбира токсините,
мускулите също страдат от токсичност, което може да доведе до мускулна болка и слабост. Хората обикновено не са наясно и с връзките между различни други телесни системи, като например между червата и имунната система, черния дроб и мозъка, кожата и бъбреците и т.н.
Четирите основни функции на тялото
Животът на всяко живо същество, включително и хората, зависи от правилното функциониране на четирите основни функции на тялото. Тези функции включват всички аспекти на човешкото същество и се основават на четири основни нужди, организирани в четири апарата или групи апарати: защита (имунитет), хранене, прочистване и производство на психофизическа енергия.
Първата основна функция за всички живи същества е защитата, която в човешкото тяло е задача на имунната система. Слабата имунна система може да доведе до редица заболявания.
Човешкото тяло, за да оцелее, трябва не само да се защитава, но и да се храни и метаболизира, тоест да превръща храната в енергия и структури. Всичко това успява благодарение на храносмилателната система и сложната система от биохимични процеси, контролирани от черния дроб. Ако тези функции се променят, могат да се развият заболявания с различна степен и тежест.
Третата съществена функция за всички живи същества е да пречистват тялото от токсичните вещества, които се образуват в продължение. Тази задача е толкова важна, че има четири очистващи органа: черен дроб, бъбреци, кожа и антиоксидантна система. Симптомите и заболяването се появяват, когато дори само един от тези функционални компоненти намалява своята ефективност.
И накрая, тялото се нуждае от енергия, за да живее и да изпълнява всички свои задачи по възможно най-добрия начин. Основните системи и органи, участващи в производството и разпределението на енергията са: нервната система, сърцето и кръвоносната система, мускулната система, ендокринната система и половият апарат.
Всяка от тези основни функции работи по относително, но не абсолютно автономен начин, тъй като различните системи си влияят една на друга и са в хармония за доброто на цялото тяло. Те могат да бъдат сравнени с общуващи се вази: ако спуснем течността в общуваща ваза, тази загуба автоматично се преразпределя във всички останали. Същото се случва и в тялото: ако например функцията, възложена на производството на енергия, блокира, цялото тяло страда. Това се случва във всяка организация. Например, ако мислим за компания, различните офиси имат различни задачи (производство, продажби, реклама и персонал), независими са и си сътрудничат в същото време, защото имат някои специфични, но и споделени цели с крайната цел за благополучие за всички. По същия начин в тялото всеки от тези четири отделни апарата работи независимо, но също така си сътрудничи, за да поддържа задоволително здраве.
Това разделение на четири функции е полезно и от практическа гледна точка и значително улеснява лечението с лечебни гъби. Съществуват специфични протоколи за лечение, насочени към укрепване на затруднената функция, но медицинските гъби имат многобройни свойства, които се отнасят и до различни заболявания, които произхождат от същата променена функция. Освен това, това разделение зачита и допълва анатомичната организация на тялото. Всъщност всеки апарат изпълнява почти всички свои функции в самия апарат. Но тъй като неговите ефекти трябва непременно да се разпространят в цялото тяло, достигайки всяка клетка и засягайки всички телесни течности (кръв и лимфа), то неизбежно не е строго ограничено до неговите анатомични граници.
Имунната система: 1-ва основна функция
Всеки жив организъм трябва да се защитава, за да оцелее. Следователно отбраната е първата основна функция. При хората тази функция се изпълнява от имунната система, която използва своята антивирусна, антибактериална, противогъбична и антипаразитна защита, за да отблъсне всички патогени, като бактерии, вируси, Candida и паразити.
И все пак способността му да поддържа тялото здраво, като избягва появата на алергии и автоимунни и хронични възпалителни заболявания е още по-важна и всичко това благодарение на неговата противовъзпалителна, антиоксидантна, антихистаминова и антиалергична активност.
Склонни сме да мислим, че основната задача на имунната система е да ни защитава от различни бактерии, сякаш те са най-голямата заплаха за здравето. Вместо това задача с много по-голямо значение е укрепването на имунната защита, за да се предотврати възпалението, което представлява най-опасната заплаха, тъй като присъства при почти всички заболявания. Здравата имунна система минимизира използването на възпалителния механизъм с противовъзпалителна превенция. За щастие, при остри заболявания, причинени от патогени, при травми, изгаряния и ухапвания от насекоми, разрешаването на проблема обикновено е пълно. Но когато възпалението започне да удря малко по-често, това означава, че имунната ни система е слаба и че се насочваме към хронично възпалително заболяване, което също може да бъде стъпка към по-лоши заболявания.
Имунната система не е локализирана в един апарат, а е разпределена в цялото тяло, тъй като тя трябва да контролира и най-уязвимите части на тялото, които са в контакт с околната среда - лигавиците, кожата и кръвта. Имунната система, която защитава лигавиците и кожата, се нарича MALT (свързана с лигавицата лимфоидна тъкан). Опростявайки, можем да кажем, че тя е организирана в мрежа от лимфни възли, разпределени в цялото тяло. Вместо това в кръвта циркулира армия от различни видове имунни клетки, наречени бели кръвни клетки, с йерархия от много точни роли и функции. Изчислено е, че на всеки пет клетки в тялото има една защитна бела кръвна клетка. По-голямата част от имунната система обаче се намира в тънките черва, които трябва да са в добро здраве, за да осигурят ефективна защита.
Храносмилане: 2-ра основна функция
Всеки жив организъм трябва не само да се защитава, но и да абсорбира храната и да я превръща в енергия и структура, т.е. да метаболизира. Това са две тясно свързани функции, които могат да се считат за една единствена функция: втората незаменима функция. При хората тези задачи са възложени на храносмилателната система и сложната система от биохимични процеси, управлявани от черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур. Задачите на храносмилателната система са да въвежда, смила и абсорбира хранителни вещества от храната и да елиминира отпадъците под формата на изпражнения.
Вместо това задачите на трансформацията (метаболизма) са поверени преди всичко на черния дроб, който играе основна и доминираща роля, тъй като произвежда и доставя захари, мазнини и протеини в цялото тяло. Задачите на метаболитната трансформация обаче не свършват в черния дроб: всяка клетка завършва тези процеси, като произвежда специфичните молекули, от които се нуждае. Например, клетките на мозъка и бъбреците са много различни: те имат много общи вещества, произведени и разпределени от черния дроб, но също и някои по-специфични вещества, които те произвеждат сами, съобразени с техните специфични функции.
Почистване: 3-та основна функция
Храненето и метаболизмът включват производството на отпадъчни вещества, които трябва да бъдат елиминирани. Ето защо третата важна за живота функция е филтрирането и елиминирането на токсичните вещества, които се образуват непрекъснато. Всяко живо същество би имало много кратък живот, ако не можеше да се очисти от отпадъците, които произвежда. Поради тази причина имаме четири почистващи филтъра: два органа - черен дроб и бъбреци, апарат - кожата и система - антиоксидантна система, която присъства в цялото тяло във всички клетки и телесни течности. Всеки от тях има различни и допълващи се характеристики, но всички са съществени. Ако дори само един от филтрите е отслабен, токсините в крайна сметка се натрупват в тялото, причинявайки поредица от увреждания и заболявания, които дори могат да бъдат сериозни. Чрез пречистване на кръвта и другите тъкани от ненужни или дори вредни молекули, отпадъчни вещества, остатъци от производството, свободни радикали, които идват от диета, замърсяване, токсини, фармацевтични продукти и т.н., тази функция ги предпазва от увреждане, възпрепятстване или възпрепятстване на работа и ефективност на "машината на тялото".
Черният дроб, чрез жлъчния мехур, въвежда жлъчката в червата, което допринася директно за отделянето на това, което е чисто от това, което е нечисто (за да бъде елиминирано с изпражненията). В допълнение, той работи в тясно сътрудничество с червата също чрез чревната кръв, която непрекъснато пренася всичко, което червата абсорбира: хранителни вещества, а също и примеси. Седемдесет процента от кръвта, която тече към черния дроб, идва от червата. Бъбреците са основният партньор на черния дроб в тази прочистваща дейност. Всъщност те елиминират токсините, след като черният дроб ги е обработил и превърнал в разтворими и безвредни вещества, които могат да останат в кръвта преди елиминирането им през бъбреците.
Кожата е третият филтър, който елиминира други вещества, особено мазнини, благодарение на своите секрети: пот и себум. Четвъртата пречистваща система, антиоксидантната, на която дължим здравето и младостта си, е също толкова важна. Всъщност той елиминира свободните радикали, които се образуват в цялото тяло и карат клетките да стареят, боледуват и умират, променяйки първо жизнените им функции, а след това и структурата им, бавно, но сигурно, като капка вода, която издълбава камък. За да завършим картината, трябва да помним, че дихателната система също пречиства тялото, тъй като всяко издишване елиминира въглеродния диоксид. Въпреки това, той е и един от органите, които произвеждат енергия, тъй като основната му задача е да абсорбира кислород, горивото, необходимо за всички клетки. Достатъчно е да се каже, че белият дроб в традиционната китайска медицина се нарича „господарят на енергията“.
Почистващите функции са основни и добре интегрирани. Когато те са ефективни, цялото тяло е в добро здраве. Можете да видите това отвън: здравият човек изглежда чист и свеж. Това означава, че вътрешността на тялото също се поддържа чиста. Но когато кожата е матова, мазна и замърсена, това означава, че в тялото циркулират токсини, които отделителните органи не могат да изхвърлят напълно. Ето защо органите, отговорни за прочистването и детоксикацията, са толкова важни за благосъстоянието.
Производство на енергия: 4-та основна функция
Храненето е необходимо за производството на енергия, от която всеки жив организъм и всяка клетка в тялото се нуждае, за да живее. Ето защо наличието на енергия е четвъртата основна функция. Първо трябва да се произвежда, след това да се разпространява и накрая да се използва. Производството на енергия се осъществява във всяка клетка на тялото чрез използването на кислород и прости (глюкоза) или сложни (нишестета и полизахариди) захари, които се трансформират във високоенергийна молекула, АТФ (аденозин трифосфат). Разпределението е работата на дихателната система (кислород) и сърдечно-съдовия апарат (кислород и глюкоза), ритмично работещи ден и нощ. Ако функционират правилно, жизненоважни органи като сърцето, мозъка и други получават кислород и глюкоза, суровините, необходими за производството на енергия, и не се разболяват.
Потребителите на енергия са всички тъкани и части на тялото. Нервната система и ендокринният апарат управляват и регулират използването на енергия. Първият има за задача да изпраща команди до цялото тяло чрез нервите, по които се движат доброволни стимули за мускулни движения, неволни стимули за функционирането на органи (сърце) и вътрешности (например черва и пикочен мехур), а също и психо-емоционални стимули. Ендокринната система, с широк набор от хормони, стимулира и регулира много функции, като метаболизма (щитовидната жлеза), сексуалните функции, реакцията на стрес (надбъбречната жлеза) и други. Някои тъкани, като костите, използват малки количества енергия, докато други тъкани и органи, като мускулите и сърцето, използват големи количества енергия. Най-големият потребител на енергия, не само динамична - която се използва за генериране на движение, но и статична - която е необходима за поддържане на тялото и позволяването му да стои, е остео-артрозно-мускулният апарат.
Когато енергията е в изобилие, тя се разпределя хармонично и цялото тяло е здраво. Ако обаче количеството енергия не е достатъчно, функциите на апарата са частично намалени. Например, ако една жена няма много енергия, функциите на половия апарат губят ефективност и менструацията й става нередовна, защото тялото чувства, че не може да се справи с евентуална бременност.
От функция към дисфункция: как се уврежда здравето
Доброто здраве зависи от начина на живот и от вътрешния мир
Функциите на тялото могат да се влошат поради редица фактори, които са свързани с възрастта и използването на самите функции. Всъщност едни и същи причини не причиняват еднакво увреждане на всички хора по един и същи начин, тъй като всеки от нас има защитни механизми, които са ефективни в по-голяма или по-малка
Какво се случва, ако не се направи нищо
И четирите системи, управляващи тялото, следват същия път, ако не получат помощ. След като достигнат пълна зрялост между двадесет и пет и тридесет и пет години, те започват да намаляват; колко бързо ще се случи това също зависи от защитните механизми, които противодействат на този спад. Колкото повече укрепваме защитните механизми, толкова по-здрави остават четирите функции. Когато „ машината на тялото “ започне да функционира по-малко ефективно, известна степен на влошаване започва да засяга една от четирите функции. Често една от първите функции, които имат проблеми, е храносмилането. Например, ако стомахът започне да се бори с храносмилането, това означава, че функцията му е по-малко ефективна и се влошава. Органът не е болен, а е тръгнал по пътя, който води от здравето към болестта. Продължителността на тази фаза е променлива; може да продължи месеци или години.
Машината на тялото се влошава постепенно
Можем да мислим за здравето и болестта като за две крайности в края на една права линия. По тази линия има асимптоматична фаза, в която една (или повече) от четирите системи, които карат тялото да работи, е в прогресивно влошаване. Подобно на чифт панталони, които с употреба и с течение на времето започват да се износват, докато рано или късно се скъсат в най-слабото си място, така и нашето тяло рано или късно развива болест по пътя на прогресивно влошаване.
Следователно трябва да се намесим в този процес, опитвайки се да забавим влошаването на функциите, доколкото е възможно, и по този начин да забавим пристигането на критичната точка: болестта. Връщайки се към примера със стомаха, важно е да вземете мерки, без да чакате деликатното храносмилане да се превърне в гастрит. Лечебните гъби осигуряват ефективна профилактика на този етап, като укрепват стомаха и го връщат към добро здраве.
Когато патогенът стане причина за заболяване
При анализа на причините традиционната китайска медицина (ТКМ) се основава на концепцията за патоген (например микроби, сладки храни, стрес) от една страна и защитни механизми от друга. Всъщност и здравето, и болестта са свързани с баланса между тези два фактора. Моментът на постепенното влошаване на здравето на тялото също зависи от това равновесие.
Ако патогените не се противодействат адекватно от защитните механизми, с течение на времето атакуваната функция първо ще стане слаба и след това неадекватна. Последната капка тогава ще бъде достатъчна, за да причини заболяване. Например, една група деца може да се разболее по време на грипна епидемия, а друга група не може, въпреки че всички посещават една и съща детска градина; или сред персонала, който се храни в една и съща столова, някои се разболяват от гастрит, а други не. Защо?
Зависи от имунната система на всеки индивид и от това какво се случва, когато се сблъска с патогени: индивиди, чиято имунна система е ефективна, могат да се защитят, докато тези със слаби защитни функции се разболяват. Всъщност хората, които са в добро здраве и имат много енергия, са по-устойчиви на причините, които отслабват и влошават функциите на тялото, докато тези без много енергия са по-уязвими.
Има четири причини (етиология) за влошаване
Тези четири вида причини за влошаване могат да бъдат обобщени, както следва: - климатични фактори и микроби - диетични фактори и токсични вещества от различни видове - психологически и физически фактори - стареене
Пети тип причини се дължат на травми (автомобилни катастрофи и др.), които не причиняват влошаване, а директни щети. Следователно те са извън обхвата на това изследване.
Климатични фактори и патогенни микроби
Бързият преход от топло към студено и обратно изисква тялото да прави непрекъснати промени в терморегулацията, непрекъснато да включва и изключва вътрешния си нагревател, с голям разход на енергия, което го отслабва значително. Симптомите на предишни заболявания често се връщат или понякога се развиват нови симптоми. TCM подчертава, че когато сезоните се променят, на всички хора им е трудно да се приспособят, дори и на тези, които са добре. Тялото е уморено, защото трябва да се адаптира към новия вид енергия на идващия сезон: студ (зима), вятър (пролет), топлина (лято), влага (пети сезон късно лято) и сухота (есен).
Екстремните условия също са лоши. При наличие на високи температури кръвното налягане пада, сърцето трябва да полага повече усилия, потенето се увеличава със загуба на минерали, физическата и умствената енергия намаляват, апетитът намалява и храносмилането е по-трудно. Вместо това със студа защитата на дихателните пътища е по-слаба и следователно патогените стават по-опасни.
Диетични фактори и токсични вещества
Втората група причини се състои от хранителни причини, които отслабват както храносмилателната система, така и имунната система и цялата останала част от тялото, особено черния дроб. Малцина от нас всъщност избират храните само според нуждите на тялото - за почти всички нас храната е търсене на удоволствие, често и с цел да се справим по-добре със стреса, неудовлетворението и разочарованията от ежедневието. Най-вредните храни са преди всичко сладките храни и животинските протеини. Редовната консумация на сладки храни не води веднага до заболяване, защото механизмите за компенсация са добри. Въпреки това може да има по-голяма вероятност да се разболеете от грип, тъй като захарите отслабват имунната система. С течение на времето могат да се развият чревни нарушения, като подуване на корема, болка, запек или диария, както и други проблеми, като акне, цистит или вагинит и след това диабет.
Храните от животински произход също са част от групата на екзогенните токсини, които внасяме от околната среда. Те причиняват влошаване на метаболитните функции, което с течение на времето води до много заболявания като затлъстяване, висок холестерол, камъни в жлъчката и диабет. Освен това промишленото манипулиране на хранителните продукти намалява тяхната хранителна стойност и включва добавянето на химически компоненти, които често са вредни.
Не можем да се доверим напълно и на конвенционалната медицина, поради страничните ефекти, които причиняват увреждане на цялото тяло, като се започне от стомаха и червата. Тези фармацевтични продукти също така отслабват антиоксидантната защита, която следователно не може да елиминира свободните радикали, които от своя страна увеличават и унищожават витамините: например витамини B6, B9, B12, C, E (противозачатъчни хапчета); Витамин В9, С и К (аспирин). В допълнение, тези лекарства, особено някои видове, имат известна токсичност, която допринася за натрупването на токсини в тялото и неговите очистващи апарати, особено черния дроб. Ето защо приемането на определени лекарства изисква наблюдение на трансаминазите (AST и ALT), ензими, които се повишават при наличие на чернодробно увреждане.
Други особено токсични вещества включват алкохол и тютюн. Трябва да сме наясно обаче, че в днешно време много голямо количество химически токсини могат да попаднат в кръвта и тъканите. Този риск се е увеличил значително в сравнение с миналото. Достатъчно е да се каже, че списъкът на канцерогените, публикуван от СЗО (Световната здравна организация), чрез нейния изследователски институт IARC (Международна агенция за изследване на рака), е много дълъг (олово, живак, арсен, кадмий, азбест, диоксин, въглеводороди , оцветители, пестициди, ДДТ, хербициди и инсектициди). Практически е невъзможно да се избегне контакт с някои от тези канцерогени, които със сигурност присъстват в околната среда, тъй като идват от промишлени, битови и автомобилни изпарения. Селскостопанският тор, произведен от селскостопански животни, е също толкова замърсяващ. Живеем на болна планета, където, тъй като всичко е замърсено – вода, въздух и почва – е почти невъзможно да сме здрави.
Психофизични фактори
Третата група причини се състои от психофизични фактори: безпокойство и прекаляване с нещата (стрес, опити да се прави твърде много, твърде малко сън, твърде малко почивка, прекомерна работа и прекаляване с неща през свободното време, пътуване, ваканции и дори сексуално представяне). Умът влияе на цялото тяло. Няма орган и функция, които да не са обусловени от ума и от умствената енергия: сърце, черен дроб, черва - наричани още втори мозък, пикочен мехур, полови органи и мускули. Умът влияе и върху собствените си функции: памет, концентрация, ниво на умствена енергия, емоции и настроение.
Ролята на стреса
Стресът е синдром на адаптация към изискванията на околната среда, който принуждава тялото да повиши своята физиологична ефективност чрез нервни и хормонални реакции, които предизвикват емоционални, соматични, имунологични, сърдечно-съдови, дихателни, мускулни, храносмилателни и сексуални реакции. Стресът може да е физиологичен, в определени граници и за кратки периоди, но когато излезе извън контрол, той се превръща в една от най-честите причини за слабост. Ако е прекомерен, тялото вече не може да се справи и стресът може да има патологични и вредни последици, превръщайки се в източник на заболяване. В началните етапи, когато тялото е подложено на стрес, то често е в състояние да се справи: например в случая на стомаха могат да се появят малки затруднения в храносмилането, но нищо повече. Но ако стресът продължава, стомахът изчерпва ресурсите си и се разболява: възпалява се и се появява гастрит.
Ефектът от спорта и болестта
Стресът, но също и спортът и болестите действат пагубно: при всички тези обстоятелства метаболитните процеси се ускоряват и увеличават производството на вредни свободни радикали. За съжаление, много професионални спортисти или дори аматьори се разболяват повече от средното, тъй като износването се увеличава, когато тялото е подложено на силно натоварване. Дори когато няма наранявания, микротравмите засилват нормалното разрушаване на клетките и претоварват пречистващите органи, които трябва да работят още повече. Освен това при продължителен стрес сърцето, кръвообращението, костно-ставният апарат, мускулите и умът също отслабват и започват да имат проблеми.
Наличието на съществуващи заболявания е допълнителен фактор, който отслабва организма, натоварвайки както физически, така и психологически, поради тревогите и тревогите, свързани с болестта на пациента. По-сериозно е заболяването и е по-голяма вероятността то да причини други заболявания, тъй като организмът няма възможност да компенсира. Фармацевтичните продукти също са отслабващ фактор.
Факторът време
С годините свободните радикали се образуват непрекъснато и оставят признаци на стареене по тялото. Но това не е единствената причина, поради която времето е причина за влошаване. Преминаването през различните фази на живота също може да бъде проблематично. Поради слабостта на някои функции ние сме по-уязвими по време на някои от тези етапи, които са изброени тук.
Децата са много слаби, особено по отношение на имунитета, защото имунната система съзрява на около седем години. Юношите са особено податливи на стрес, тъй като физическите и психологически трансформации, типични за тази възрастова група, влияят много силно на психологическото равновесие.
Възрастните са уязвими на стрес, поради бързия си ритъм на живот, с дълги и натоварващи дни.
Менопаузата е уязвим етап, тъй като естрогените намаляват (вече не се произвеждат от яйчниците, вместо това се произвеждат от надбъбречните жлези в по-малки количества).
Възрастните хора имат слаба имунна система поради естествения спад на защитните сили на организма , който настъпва на седемдесетгодишна възраст. Като цяло те имат малко енергия и са подложени на различни заболявания и болести, които ги правят особено уязвими.
Основните патогенни механизми зависят от свободните радикали
Разгледахме „враговете“, а именно причините, които отслабват функциите на четирите магически апарата на тялото. Видяхме също, че отслабването на дадена функция зависи от способността й да се защитава и това варира от един човек на друг. Тези, които са по-силни, които се хранят по-добре, които почиват по-добре и така нататък, са по-добре защитени. Но как действат патогенните причини в тялото? Как причиняват щети? В 90% от случаите увреждането се получава от свободните радикали. Универсалният механизъм, който уврежда целия организъм, е представен от свободните радикали, които първо удрят функцията, а след това и клетъчната структура. Четирите основни функции са първите увредени от тази "молекулярна чума".
Свободните радикали са малки фрагменти от молекула, които, като се отделят, стават вредни, защото се свързват с други молекули, променяйки ги. В резултат на това се развива стареене и дегенерация на органи и тъкани. Свободните радикали се образуват непрекъснато, навсякъде, в клетките, в кръвта и в телесните течности. Те са открити от професор Харман, носител на Нобелова награда за медицина (1981 г.) и са обект на множество изследвания, които потвърждават ролята им при почти всички заболявания.
Те унищожават всичко, което намерят: протеини, мазнини и ДНК, както вътре, така и извън клетките, в съединителната тъкан и циркулиращите течности (кръв, лимфа, мозъчна течност, сперма, слюнка). Във всеки тип клетка (кожа, мозък, сърце, бъбреци, черен дроб, стените на артериите) те разрушават инсталацията за производство на енергия (митохондрии), фабриките (ендоплазмен ретикулум) и генетичния материал (ядрото), съдържащ командите и файловете необходими за цялата клетъчна дейност.
Източник: Лечение с Медицински Гъби
Разгледайте Здравословните Гъби на DXN в нашия каталог:
За поръчка и консултации:
GSM: 0897 709 726
E-mail: martinkrastev98@gmail.com
Мартин Кръстев
Използвайте моя спонсорски код: 824238321 за да се
регистрирате безплатно в DXN и да се възползвате от отстъпки на всички продукти DXN.
За да влезете директно в страницата на български
език натиснете тук
Особености:
1. Две имена - НА ЛАТИНИЦА
2. В полето област в падащото меню има
чертичка. Натиснете я.
3. НИКОГА НЕ натискайте бутона “обновяване на
информацията” - ще ви даде спонсор който не
сте посочили : от трета държава
4. Бенефициент е наследник и не е задължително да
го прибавите.
5. След пълна и правилна регистрация ще получите
имейл.
6. Ако не получите имейл не сте завършили
регистрацията.
Ако сте се възползвали от информацията и полезните съвети, които предоставяме в нашия блог, ще се радваме, ако ни последвате и споделите статията с приятелите си. Можете също така да споделите вашето мнение или личен опит в коментарите!
Comments